Unakıtan: Erkekler evde dantel yapmıyor!

Unakıtan: Erkekler evde dantel yapmıyor!.5587
  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ücretin vergilendirilmesinde asgari geçim indirimi uygulanmasının, işçinin lehine olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, ücretin gerçek usulde vergilendirilmesinde, "asgari geçim indirimi" uygulanmasına ilişkin tasarı kabul edildi. CHP, çalışanların aleyhine düzenleme yapıldığı eleştirisinde bulunurken, çok çocuk yapılmasının teşvik edildiğini öne sürdü. Unakıtan da şunları söyledi:
"Asgari ücreti tamamen vergi dışı bırakılması senelerdir düşünüldü, yazıldı, çizildi. Asgari ücrette 4 çocuklu olan bundan sonra vergiye tabi olmayacak. İlk adımı atmış oluyoruz. Bir adamın çocuğu fazlaysa suç değil ki. Fazla çocuk yapılmasını teşvik etmiyoruz ama bir insanın fazla çocuğunun olması suç değil. Fransa’da çocuk başına teşvik veriliyor. ’Senin nüfusun çok’ diye niye rahatsız oluyorsun. AB’nin 6. büyük ekonomisine sahip ülkeyiz. Bunlardaki avantajlarımızdan biri genç, dinamik nüfusa sahip oluşumuzdur. Elimizdeki avantajların bilinmesinde fayda var. ’Vergi vermeyecekler’ diye ’herkes çocuk sayısını artıracak’ diye bir şey yok. O, toplumun kültürüyle, sosyal yapısıyla ilgili. 6-7 çocuklu ölsün mü? Nüfus artışını ’plansız olsun’ manasında değil; adalet, sosyal anlayışımızdan dolayı böyle bir düzenleme getirdik." Asgari geçim indirimi sisteminin ücretlinin lehine olduğunu belirten Unakıtan, vergi iadesi uygulamasıyla 385 YTL alan bekarların 478, evlilerin 573, evli ve 1 çocuk sahibi olanların 645 YTL, evli ve 4 çocuk sahibi olanların 812 YTL vergi indirimine tabi tutulacağını kaydetti.

Erkekler dantel yapmıyor
Tasarıyla evlerde üretilen bazı ürünlerin gelir vergisinden muaf tutulmasına, dışarıdan işçi almamak suretiyle, yeni ürünler eklendi. Buna göre, evlerde imal ettikleri kırpıntı deri ürünleri, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, tarhana, erişte ve mantı gibi ürünleri, işyeri açmaksızın satanlar gelir vergisinden muaf olacak. CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlemenin geniş yorumlanabileceği endişesini dile getirirken, "sayenizde erkekler evde oturuyor" diye konuşunca Unakıtan, "Siz oturuyorsanız bilemem. Dantel yapmıyor herhalde erkekler" diye karşılık verdi. CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu da, "Tarhana, erişte ve mantı satmak, kadının kurtuluşuysa bilemiyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious