Unakıtan: Gıdada vergi indirimmeye çalışıyoruz

Unakıtan: Gıdada vergi indirimmeye çalışıyoruz.2184
  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, temel gıda ürünlerinde vergi indirimine yönelik çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, memur mesai saatlerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanlığı'nın bir çalışması olduğunu belirterek, "Kendi aramızda bile bu konuyu tartışmadık. Öncelikle böyle bir şeye gerek olup olmadığını görüşmemiz; tartışmamız lazım" dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan ve Enerji Bakanı Güler, TBMM AK Parti Gurup Toplantısı öncesinde gazetecilerin çeşitli sorularını cevapladı.

Bakanı Unakıtan, gıdada vergi indirimi ile ilgili bir soru üzerine, bu konuda şu anda bilgi veremeyeceğini, çalışmalar olgunlaştığı zaman bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. "Hangi gıda ürünlerinde vergi indirimi yapılacağı belli mi?" sorusuna Unakıtan, "Daha ziyade temel gıdalarla ilgili olur. Vergi düzeltme mahiyetinde olur. Ancak şu anda olgunlaşmış, bitmiş durum yoktur. Eğer olursa tabii bu aynı zamanda Hükümetin de bir politikasıdır. Buna Hükümet karar verecektir. Biz Maliye Bakanlığı olarak çalışmalarını yaparız. Bu konuda ilerleme kaydettiğimiz zaman bunu sizlerle paylaşırız" diyerek cevapladı.

Unakıtan, memur mesai saatlerinin değiştirilmesi konusundaki bir soruyu ise "Bunu Sayın Pepe'ye sorun" diye cevapladı.

ENERJİ BAKANI GÜLER

Enerji Bakanı Güler de küresel ısınma önlemlerinden biri olarak gündeme gelen memurların mesai saatinin 07.00'ye alınması konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı'nın bir çalışması olduğunu, ancak bu konuda henüz net bir kararın verilmediğini söyledi. Çalışmalarla ilgili olarak Bakan Osman Pepe ile Tarım Bakanı ile birlikte görüşeceğini bildiren Güler, bakanlığının bu konuda bir çalışmasının olmadığını belirtti.

Güler, "Bu konuyu Başbakan ile görüştünüz mü?" sorusuna "Hayır görüşmedik. Kendi aramızda bile bu konuyu tartışmadık. Öncelikle böyle birşeye gerek olup olmadığını görüşmemiz; tartışmamız lazım" diyerek cevap verdi.

Bakanlığının küresel ısınma nedeniyle su konusunda çalışma içerisinde olduğunu anlatan Güler, "Devlet Su İşleri bununla ilgili olarak artık bütün kanalları kapalı yapıyor. Şuanda bütün yeni yatırımlar kapalı. Eskilerin de üzerlerini kapatıyoruz. Ayrıca damla sistemini uygulamak isityoruz. Sulama ile ilgili bir model geliştirdik. Özel sektöre bunu açmak istiyoruz. Yani sulamada yepyeni bir çalışma modeli gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Köylerde su sayacı olmadan su tükendiğinin hatırlatılması üzerine Güler, "Bu öteden beri en önemli şikayet konularından bir tanesi. Çünkü yeraltı suyu gidikçe derine iniyor. Derine inince daha fazla elektirik kullanılıyor. Şimdi bununla da ilgili de bir çalışma yapıyoruz. Uygulama metod ve yöntemine henüz karar vermedik. Ancak şuanda prensip olarak bunu etüd ediyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious