Unakıtan: Herhangi bir zam yok

Unakıtan: Herhangi bir zam yok.5587
  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Unakıtan, bütçe harcamalarına konulan 3,8 milyar YTL'lik blokaja, 600 milyon YTL daha ilave edileceğini, herhangi bir zammın söz konusu olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Singapur Dışişlerinden Sorumlu Kıdemli Devlet Bakanı ve Kuzeydoğu Bölgesi Belediye Başkanı Zainul Abidin Rasheed, Maliye Bakanı Unakıtan'ı makamında ziyaret etti.

Unakıtan, görüşmenin basına açık bölümünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine Galataport ihalesi ile ilgili teknik çalışmaların bütün hızıyla devam etmekte olduğunu belirterek, hazırlanan planların Anıtlar Yüksek Kurulu'nda kabul görmesi ve imar planlarına uygun olması gerektiğini kaydetti. Kemal Unakıtan, bu tür teknik alt yapı çalışmaları tamamlandığında ''ihaleyi açacağız'' dedi.

Bakan Unakıtan, bu yılın Mart ayına ilişkin bütçe uygulamaları sonucunda 4,8 miyar YTL bütçe fazlası verilmesi ve bu konuyla ilgili IMF ile yapılan görüşmelere ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

''Biz kesintileri yıl boyunca yapıyoruz. Birinci ve ikinci aylarda bütçe açıklarından dolayı lüzumsuz bir endişe meydana geldi. Bunu izah etmeye çalıştık ama şimdi rakamlar kendisini göstermeye başladı. Gösterdikçe de herkes bu konuda ikna olacak. Biz ödeneklerin dışında harcama yapmıyoruz. Ha biz gelen ödeneğin dışında bir harcama yaparız, o zaman korkulan durum olur. (Mali disiplin bozuluyor mu?) diye. Ama biz yapmıyoruz.

(Fiş kalktı KDV azaldı) deniyor. Gelirlerimizde azalma söz konusu değil. Tabii tahakkuklara bakmak lazım. Sonra vergi iadeleri söz konusu... Siz neti gördüğünüz için yanlış değerlendirmeler yapabiliyorsunuz. Bizim hesaplarımız tahminlerimize uygun olarak gidiyor.''

Unakıtan, bütçe harcamalarına konulan 3,8 milyar YTL blokajla ilgili olarak da ''Onu biraz daha artıracağız'' dedi ve KİT'ler başta olmak üzere bütçenin bütün kalemlerinden tasarruf yapmayı düşündüklerini kaydetti. Böylelikle ''3,8 milyar YTL olan blokaja, 600 milyon YTL daha ilave de'' bulunulacağını bildiren Kemal Unakıtan, ''Herhangi bir zam yok'' dedi. Bakan Unakıtan, bütçe büyüklüklerinin makul seviyede gittiğini ve zammın söz konusu olmadığını söyledi.

-KONUK BAKANI SÖZLERİ-

Singapur Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Zainul Abidin Rasheed de, Türkiye ile ülkesi arasındaki ekonomik, politik ve kültürel ilişkilerin geliştiğini ve bunu ileri götürmek istediklerini bildirdi.

Türkiye ziyareti çerçevesinde İstanbul ve Ankara'da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve özel sektör temsilcileri ile görüşmeler yaptığını ve bu karşılaşmaların olumlu geçtiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious