Unakıtan: "Kart faizine sınır kanunla olmaz"

Unakıtan:
  • Giriş : 17.06.2008 / 20:24:00
  • Güncelleme : 17.06.2008 / 19:59:18

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kredi kartı faizlerine sınır getirilmesine karşı olduğunu belirterek, ''Kanunla olmaz bu işler. Kimse de popülizm yapmasın. Biz onlara karşıyız. Sen nasıl sınır getirirsin'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Euromoney Türkiye Finans ve Yatırım Forumunda konuşan Unakıtan, Türkiye'nin 2003 yılından bugüne kadar 49 milyar dolarlık özelleştirme yaptığını, bu özelleştirmelerin sadece para bulmak için gerçekleştirilmediğini, özelleştirmenin rekabet eşitliğini sağlamak için yapılan bir yapısal reform olduğunu söyledi.

Devletin ne sanayici ne tüccar ne de bankacı olabileceğini ifade eden Unakıtan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Bunların süratle devletin elinden çıkması lazım. Özelleştirmelere süratle devam ediyoruz. Birçok özelleştirmeyi zaten yaptık. Tekel'i şimdi devredeceğiz, 1,7 milyar dolar alacağız. Enerji özelleştirmeleri devam ediyor. Şimdi ihale sürecinde... Yakında onları da neticelendiririz. Devam edeceğiz, nasıl devam edeceğiz? Elektrik piyasasını serbest piyasa yapana kadar devam edeceğiz. Devletten çıkması lazım. Bazıları 'eyvah devletten çıkarsa ne olur?'... Daha iyi olur. Ekonomi hiçbir zaman emir-komutayla yürümez.

'Efendim kredi kartı faizlerine sınır getirelim'... Olmaz kardeşim olmaz. Sen nasıl sınır getirirsin? Sen rekabet düzenini geliştirmek için uğraşacaksın. O rekabet sistemi içerisinde o kendi mecrasını bulur. Kanunla olmaz bu işler. Kimse de popülizm yapmasın. Biz onlara karşıyız.''

Bakan Unakıtan, Türkiye'nin dünyadaki olumsuz gelişmelerden asgari düzeyde etkilendiğini, çok büyük sıkıntıların içinde bulunmadığını ifade ederek, ''Bizim sıkıntılarımız yok mu? Aşmamız gereken birçok konu var. Bunların başında cari açık geliyor. Cari açık bugün bizim için risk değildir. Finanse edilebiliyor'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious