Unakıtan: Köşk'e çıkacak belli!

Unakıtan: Köşk'e çıkacak belli!.8075
  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili soruyu böyle yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Kemal Unakıtan'ın "Köşk'e çıkacak belli ama onun yerine gelecek kişi 16 Nisan'da belli olacak" sözlerinden, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olacağı sonucu çıkıyor. Erdoğan'ın yerine başbakanlığa gelecek kişinin de Abdullah Gül olacağı tahmin ediliyor.

"Köşke çıkacak malum, onun yerine geçecek kişi 16 Nisan'da belli olacak"

Maliye Bakanı Unakıtan, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olacağını ima ederek, "Köşk'e çıkacak belli, ancak onun yerine gelecek kişi ise 16 Nisan'da belli olacak" diye konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la İstanbul'da Beylerbeyi sırtlarında bir gazeteci dostumuzun evinde yemek yiyoruz. Unakıtan, her zaman olduğu gibi neşeli ve espritüel davranışını sürdürüyor. Bakan Unakıtan'ı hazır bulmuşken ülke gündeminde cevap bekleyen soruları birbiri ardına sorup verdiği cevapları not almaya başladım. Bakan Unakıtan'a ilk sorum, kamuoyunun merak ettiği cmhurbaşkanlığı seçimine yönelik oldu. Bakan'ın cevabı kendisine has üslupla, "Köşke çıkacak belli, ancak onun yerine gelecek kişi ise 16 Nisan'da belli olacak" şeklinde şifreli oldu. Bakan Unakıtan'ın verdiği şifreleri çözdüğünüzde, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olacağını, Onun yerine Başbakanlığa gelecek kişinin de 16 Nisan'da netleşeceğini ve o kişinin isminin de satır aralarında vermeye çalıştığı Abdullah Gül olacağını anlıyoruz.

BÜTÇE OCAKTA NEDEN AÇIK VERDİ?
Bakan Unakıtan'a gündemdeki soruları sormaya devam ediyorum: 'Bütçe ocakta yüksek açık verdi. Bunun sebebi olarak kulislerde, geçen yılda bütçe denk olsun diye önemli birtakım giderlerin üstünü örttüğünüzden bahsediliyor. Ne dersiniz?' Bakan Unakıtan başladı Ocak ayındaki bütçe açığının nedenlerini saymaya: "En önemlisi, hazine borçlarının bir bölümünün vadesi ocak ayına denk geldiği için önemli bölümü ocak ayında ödendi. Bunun dışında yeni yılda yapılacak bir takım yatırımların programa alınabilmesi için yüzde 10'luk bölümünün bütçeye konulup, ihale sonucunun ocak ayına yansıması oldu. Ayrıca devletin sağlık kuruluşlarına olan borçlarının tamamını ödedik. Onun için ocak ayındaki bütçe açığı yüksek çıktı. Ancak siz yıl sonuna bakın. Yıl sonunda yine herkesi şaşırtacağız, bütçe denk kapanacak." Unakıtan, gıda ve turizm sektöründe istenen KDV indirimine de değinerek, bunun şimdilik mümkün olmadığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious