Unakıtan krize karşı uyardı

Unakıtan krize karşı uyardı.10338
  • Giriş : 15.12.2008 / 23:40:00

Unakıtan OECD Genel Sekreteri Gurria ile görüştü...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, küresel finansal kriz nedeniyle tüm ülkelerin ekonomilerinde bir küçülme görüldüğünü belirterek, "Bugün açıklanan 3. çeyrek büyüme yüzde 0,5. Bunu sevinerek kimse söyleyemez. Ama bu böyle. Başka nasıl etkileneceğiz? Ekonomimiz küçülecek. Ticaret hacmimiz küçülüyor maalesef. Bütün dünyada küçülüyor ve işsizlik bir miktar artacak. Bu durumda Türkiye olarak üstümüze düşen tedbirleri alıyoruz" dedi.
Kemal Unakıtan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria'yı makamında kabul ederek bir süre görüştü.

Unakıtan, yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Gurria'nın Türkiye'ye önem verdiğini söyledi.

Gazetecilerin, TÜİK tarafından bugün açıklanan 2008 yılının 3. çeyreğine ilişkin büyüme ve işsizlik rakamlarının değerlendirilmesinin sorulması üzerine Unakıtan, soğukkanlı olunması gerektiğini, bu krizin Türkiye'nin krizi olmadığını, dünyanın krizi olduğunu, tüm dünyanın finansal krizle çalkalandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Yani Türkiye'nin yönetim biçiminden, yönetiminin iyi veya kötü olmasından kaynaklanan bir kriz değil. Daha önceki krizler Türkiye'nin kendi içinden çıkmış krizlerdi. Yönetim biçiminden çıkmış krizlerdi. Ama bu öyle değil.

Dünyanın krizi tüm ülkeleri etkiliyor. Türkiye olarak biz krize hazırlıklı yakalandık. Birçok yapısal reformlar yaptık. Birçok önlemler aldık. Çünkü biz, ülke olarak krizleri gören, yaşayan ve o konuda da tecrübesi olan bir ülkeyiz. Rusya, 160 milyar dolar harcadı rubleyi hala tutamadı. Ekvador (dış borçlarımızı ödeyemeyeceğiz) dedi. Yani resmen ülkesinin iflas ettiğini söyledi.

Ama çok şükür Türkiye bu durumlarla karşı karşıya değil. Bütün ülkelerin ekonomilerinde en azından daralma oluyor. Bugün açıklanan 3. çeyrek büyüme yüzde 0,5. Bunu sevinerek kimse söyleyemez. Ama bu böyle. Başka nasıl etkileneceğiz? Ekonomimiz küçülecek, ticaret hacmimiz küçülüyor maalesef. Bütün dünyada küçülüyor ve işsizlik bir miktar artacak. Bu durumda Türkiye olarak üstümüze düşen tedbirleri alıyoruz".

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria da küresel finansal krizin gelişmiş ülkelerden çıktığını, hızlı bir yayılış sergileyerek tüm dünyayı sardığını, bundan etkilenmeyen ülkenin bulunmadığını söyledi.

Türkiye'nin de küresel ekonomik krizden etkilendiğini, ancak krize karşı daha hazırlıklı yakalandığını belirten Gurria, şöyle devam etti:

"2001 finansal krizinden gerekli dersleri çıkarması nedeniyle bugün Türkiye daha istikrarlı ve güçlü bir finansal yapıya sahiptir. Türkiye, birkaç yıldır reformları yerine getirdi ve bugün daha güçlü. Türkiye'nin küresel finansal kriz nedeniyle ekonomik büyüme oranları düştü.

Türkiye, birkaç yıldır OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomiydi. Türkiye, gelecek yıl olasılıkla yüzde 1 ile 2 arasında büyüyecek. Gelecek yıl OECD ülkelerinin genelinde büyüme oranları nefatif olacak.

Türkiye, finansal krizden ekonomik faaliyetlerin azalması, büyüme oranlarında düşüş, işsizliğin artması biçiminde etkilenecek. Türkiye, küresel finansal krize karşı gerekli önlemleri alıyor. Gelecek yıl zor bir yıl olacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*