Unakıtan mali kriz hakkında konuştu

Unakıtan mali kriz hakkında konuştu.8853
  • Giriş : 03.10.2008 / 15:10:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ABD'deki yaşanan ekonomik krizle ilgili olarak şöyle konuştu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ABD'deki yaşanan ekonomik krizle ilgili olarak "bu bir günlük iki günlük kriz, bir günlük iki günlük dalgalanma değil. Bu 2007 yılının ortalarında başladı. Gittikçe de artarak bu günlere geldi. O bakımdan gayet soğukkanlı hareket edelim. Dışarda olan hadiseler nedeniyle paniğe kapılmaya gerek yok" dedi.
Bayram tatilini Afyonkarahisar'daki termal tesislerden geçiren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümetin aldığı önlemlerle Türkiye'nin krizden çok fazla etkilenmeyeceğini, ekonominin dış şoklara dayanıksız olmadığını söyledi.

Piyasalara sakin olun uyarasında bulunan Bakan Kemal Unakıtan, bu tür krizlerin ileri ekonomili ülkeler ile Türkiye arasındaki farkın kapanması için bir fırsat olduğunu ifade etti.

Tatil yaptığı otelde basın mensuplanın sorularını yanıtlayan Unakıtan, Türkiye'de krizle ilgili olarak önlem almak için piyasaları kapatmadıklarını ifade etti.

Unakıtan, şöyle dedi:

"Bir bayram tatili var. Bu dini ve ananevi bayramımızda bütün Türk Milleti doya doya dinlenmiş oldu. Ama dünyadaki gelişmeler de bizim bu bayrama denk geldi. Bundan dolayı da 'Türkiye'de piyasalar kapalı oldu da ondan dolayı avantaj sağladı' şeklinde olaya bakmamak lazım. Eğer Türkiye bu dalgalanmalardan asgari şekilde etkilenebiliyorsa, eskiden beri aldığı önlemlerin neticesidir. Hükümetin aldığı önlemlerin sonucudur. Ama biz dünyadaki gelişmeleri son derece yakından takip ediyoruz. Gerekli önlemleri de yine almaya devam edeceğiz."

İhracat rakamlarının her geçen gün iyiye gittiğini hatırlatan Bakan Unakıtan, "Hiç kimse, hiç bir paniğe kapılmasın. Buna gerek yok. Türk ekonomisinde eskisi gibi dış şoklara karşı dayanıksızlık söz konusu değil. Ekonomimiz bizim daha iyi. Ayakları daha iyi yere basan bir ekonomiye sahibiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*