Unakıtan: Mikro ekonomik tedbirlere ağırlık vereceğiz

Unakıtan: Mikro ekonomik tedbirlere ağırlık vereceğiz.10922
  • Giriş : 15.06.2007 / 17:38:00

Unakıtan, “Türkiye'ye teknolojik katkısı olan nitelikli yatırımlara indirim vermemiz lazım.” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, “Türkiye'ye teknolojik katkısı olan nitelikli yatırımlara indirim vermemiz lazım. İkinci dönemde ekonomik tedbirlerimizden birisi budur” dedi.

Bakan Unakıtan, Vali Kadir Çalışıcı ve beraberindekilerle Organize Sanayi Bölgesindeki Eskişehir Sanayi Odasını (ESO) ziyaret etti. ESO Başkanı Savaş Özaydemir, toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette ESO'nun görüş ve beklentilerini içeren bir sunum yaptı.

Daha sonra konuşan Bakan Unakıtan, Eskişehir OSB'de gurur duyduğu, iftihar ettiği bir tabloyla karşılaştığını belirterek, özellikle ileriye dönük projelerden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Kentin sanayi yapısının ülkenin sanayi yapısına benzediğini anlatan Unakıtan, şöyle konuştu: “Eskişehir'de tarımdan sanayiye geçiş süreci hızlı, daha da hızlanacak. Gelişmiş ülkeler AB ve ABD'de tarımla uğraşanlar nüfusun yüzde 2, 2,5'ini geçmez ama Gayri Safi Milli Hasıladaki (GSMH) payı fazladır. Bu nedenle çiftçi sıkıntı içinde değildir. Türkiye de buna doğru gidiyor. Tarımdan, tarım dışı sektöre son 4,5-5 yılda yaklaşık 1 milyon insan kaydı. Türkiye bu konuda değişim yaşıyor. Daha da yaşayacak. Daha ileri tarıma geçmemiz gerekiyor. Organik tarım yapmalıyız Eskişehir'de. Burası buna müsait. Kent bir yatırımcının isteyeceği bütün sanayi alt yapısına sahip. Türkiye'de olmayan yüksek teknoloji altyapısı var. Eskişehir avantajlarını kullanmak zorundadır.”

Unakıtan, Eskişehir'in dünya ile bağlantısını kurmak gerektiğini belirterek, hava yolu bağlantısının hayata geçirilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi.

“TEKNOLOJİK KATKISI OLAN NİTELİKLİ YATIRIMLAR”

“Yapmamız gereken sadece Eskişehir'i cazibe merkezi haline getirmektir. Bursa ve İstanbul'da sanayinin gideceği yer kalmadı” diyen Bakan Unakıtan, şunları söyledi: “Bana gelen yatırımcılar bazı büyük otomotiv firmaları, bundan sonra gidecekleri yerin Eskişehir olduğunu söylediler. Eskişehir kalkışa hazır uçak gibi ama organizasyonu birlikte yapmalıyız. Bir firma Airbus ve Boing uçaklarının bakımını yapıyor. Bakım merkezlerini bu kente getirelim. Bunu özel sektörü özendirerek yapalım. Kentte uçak sanayi alt yapısı da mevcut. Yatırım indirimine çok karşı değiliz, ancak her yere yatırım, ona, buna yatırım indirimi, o olmasın. Bunu kaldırdık. Türkiye'ye teknolojik katkısı olan nitelikli yatırımlara indirim vermemiz lazım. İkinci dönemde ekonomik tedbirlerimizden birisi budur. Daha ziyade mikro ekonomik tedbirlere ağırlık vereceğiz. Sanayicinin, hem maliyetini düşürerek rekabet gücünü artırmamız hem de daha fazla katma değer üreten yatırmalar yapmamız lazım. Cari açıkların da temelinde hepsinin de temelinde bu var. Hatta istihdamı artırmanın şartı da budur.”

“FRANSA VE İNGİLTERE BİZDEN 7 KAT DAHA ZENGİNSE...”

Unakıtan, üretimin çok önemli olduğunu ve üretim olmadan hiçbir şeyin olmayacağını ifade ederek, “Bugün Fransa ve İngiltere bizden 7 kat daha zenginse 7 kat daha fazla üretim yapıyor demektir ama bizden 7 kat daha fazla çalışmıyor adamlar. Yüksek teknoloji kullanarak üretim yapıyorlar. Biz 1 ton buğday gönderiyoruz, onlar bize ufak bir kutu gönderiyorlar üstüne de para istiyorlar” dedi.

Bu sırada söz alan Vali Çalışıcı da, “Sayın Bakanım Sivrihisar ilçesi yakınlarına Hastavuk 3 milyon dolarlık yatırım yaptı. Daha sonra 3 milyon dolar daha vererek Hollanda'dan küçük bir kutu içinde yazılım aldı” diye konuştu.
Bakan Unakıtan da bunun üzerine, “Evet, tavuk işlerini bilirim, biliyorsunuz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious