Unakıtan: Paltosuz dışarı çık da göreyim

Unakıtan: Paltosuz dışarı çık da göreyim.10338
  • Giriş : 24.12.2008 / 21:22:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, devletin elindeki tüm işletmelerin, kar bile etse, devlete yük olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Unakıtan, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2009 bütçesi üzerinde yöneltilen eleştirileri yanıtladı.

Dünyadaki ekonomik krizle ilgili yapacakları ve yapamayacaklarının bulunduğunu ifade eden Unakıtan, ''Bazı sektörler, ihracatlarının yüzde 90'ını Avrupa'ya yapıyor. Almanya'da, Belçika'da talep düşmüş, ben şimdi Almanya'daki talebi nasıl artırayım?'' diye sordu.

Unakıtan, Ocak-Kasım 2008 bütçe uygulamaları hakkında da bilgi verdi. Unakıtan, bu dönemde 202 milyar YTL harcama yapıldığını, 193,8 milyar YTL gelir elde edildiğini, faiz dışı harcamaların 153,2 milyar YTL olduğunu, 156,1 milyar YTL vergi geliri toplandığını bildirdi. Unakıtan, merkezi yönetim bütçe açığının 8,3 miyar YTL gerçekleştiğine işaret ederek, bütçe açığının geçen yıl aynı döneme göre yüzde 14,8 azaldığını kaydetti.

Bakan Unakıtan, 2005'te başlayan KÖYDES projesine, bugüne kadar 4,7 milyar YTL kaynak aktarıldığını, gelecek yıl bütçesine de 500 milyon YTL ödenek konulduğuna işaret etti.

Gelecek yıl sonuna kadar Elektronik Fatura Sisteminin tamamlanacağını dile getiren Unakıtan, böylece kayıtdışı ekonomiyle mücadelede yeni bir aracın, Gelir İdaresinin vergi uyum çabalarına destek olacağını kaydetti. Unakıtan, 2004'te başlattıkları e-beyanname uygulaması sonucunda alınan beyanname sayısının, 2008 Kasım ayı itibariyle toplam beyannamelerin yüzde 99'una ulaştığını söyledi.

''SENİN OKUTTUĞUN TALEBELER...''

Vergi borcuna 18 ay taksit getirdiklerini anımsatan Unakıtan, yapılan başvurular sonucunda 11 milyar YTL'nin taksitle ödeneceğini bildirdi.

CHP'li Esfender Korkmaz'ın, Genel Kuruldaki ''Memura yüzde 8,7 değil, yüzde 6,35 oranında zam yapıldı'' açıklamasına, Unakıtan, ''Senin okuttuğun talebeler seni dinlerse ne olacak bilmiyorum. Bu kürsüde ne profesörler gördük. Kitaplarında böyle yazdıysan, düzelt onu. Böyle hesaplama TÜİK'te, başka yerde yok, sende var. Acaba çok eksiden böyle miydi diye düşünüyorum. Hesaplamalarda 1 yıl önce neymiş, 1 yıl sonra neymiş ona bakılır'' diye yanıt verdi.

Yatırım yaptıklarını, ancak, tasarruf yapmasını bilemediklerini ifade eden Unakıtan, tasarrufları artırmaları gerektiğini, bu konuda alınması gereken önlem varsa alacaklarını söyledi. ''Ayağın yorgana göre uzatılması'' gerektiğini vurgulayan Unakıtan, dili sürçerek, ''Bunu defalarca söylemekten, boğazımda tüy bitti'' dedi.

''ÜLKENİN MENFAATİ İÇİN 3 AY SONRA DA DEĞİŞTİRİRİZ''

Unakıtan, Kamu İhale Kurumu ve Kamu İhale Kanununa yöneltilen eleştirileri de yanıtladı.

Kurumun, denetleme ve müfettiş kurumu olmadığını, ihalelerde prosedür sıkıntılarını çözmek için oluşturulduğunu vurgulayan Unakıtan, ''Orada, burada şu iddialar oluyor; Kurumların, teftiş kurulları var, savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Burada oturan arkadaşlarım, kanuna aykırı hareket ediyorsa, ne gerekiyorsa yapalım'' diye konuştu.

Unakıtan, ihale usulleri kullanımıyla yapılan alımların yüzde 73'ten yüzde 80'e çıktığını ifade etti.

Savunma ve AR-GE'nin Kamu İhale Kanununa tabi olmamasının, Avrupa ülkelerinde de görüldüğüne işaret eden Unakıtan, savunma alımlarının özel bir durum olduğunu söyledi.

CHP'lilerin ''6 ay sonra kanunu yeniden değiştirecek misiniz?'' diye laf atması üzerine Unakıtan, ''Ülkenin menfaatleri için gerekirse 3 ay sonra da değiştiririz'' dedi.

''SAFRALARIN ATILMASI''

Özelleştirme uygulamalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Unakıtan, atıl, ülkeye ve devlete yük olan yerleri temizlediklerini, ekonomiye kazandırdıklarını, verimli tesis haline getirdiklerini dile getirdi.

''Devletin elinde tüm işletmeler kar bile etse, devlete yüktür''diyen Unakıtan, özelleştirme dolayısıyla Türkiye'nin verimliliğinin arttığını, ekonominin yüklerden kurtulduğunu, ekonomide ileri adım atıldığını vurguladı. Unakıtan, özelleştirmenin, önemli bir yapısal reform olduğunu belirterek, ekonomide ileri gidilmek isteniyorsa, bu safraların atılması gerektiğini söyledi.

Unakıtan, muhalefetin eleştirileri üzerine, ''Bugüne kadar bir tane özelleştirmeye girip de 'benim hakkım yendi' diyen bir kişi yok. Hadi bulun bakalım. TÜPRAŞ, PETKİM, Halkbank'ı, bizim sattığımız fiyatta satın da görelim sizi...Yüzde 14,76'yı benim sattığım fiyatla satın bakalım. Lafla peynir gemisi yürümez. Mahkemeye gidiliyor, beraat kararı veriliyor. Böyle boş şeylerle uğraşmayın'' diye konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, görüşmelerin tamamlanmasının ardından soruları cevaplandırdı. SEKA fabrikalarının daha önceki dönemlerde üretimi durdurduğunu belirten Unakıtan, çalışan sayısının fazla oluşu ve üretim azlığı nedeniyle diğer fabrikalarla rekabet edemeyecek duruma getirildiğini bildirdi.

Dalaman'daki SEKA fabrikasında incelemelerde bulunduğunu anlatan Unakıtan, ''Fabrikaya gittim, 3 memur çalışıyor, üretimi artarak devam ettiriyorlar. Önceden oraları çiftlik haline getirmişler. seçim gelecek oraya adam al... Oralar siyasilerin çiftliği haline gelmişti. Şimdi bana kızıyorlar 'niye sattın' diye... Yok kardeşim çiftlik miftlik yok. Özelleştirmeler, hiçbir şeye yaramıyorsa bile bazı yerleri siyasetin çiftliği olmaktan çıkardı'' diye konuştu.

Unakıtan, bir iş adamının intiharına ilişkin soru üzerine ''Olaya çok üzüldüm. Ancak o arkadaşımız 4-5 yıldan beri mali sıkıntıları bulunan bir arkadaşımızdı. Bunu istismar konusu yapmayın'' dedi.

''PALTOMU GİYERİM, FAKİRE YARDIM YAPARIM''

Maliye Bakanı Unakıtan, 2009 yılında öngördükleri özelleştirme hedefini yerine getirebileceklerini anlatarak, özelleştirilen yerler arasında Milli Piyango, enerji kitleri ve otoyollar bulunduğunu kaydetti.

''Biz özelleştirmeleri yaparız, sene sonuna görürsünüz'' diyen Unakıtan, ''Özelleştirmeler dolayısıyla 18 bin kişiyi kamuya aldık. Özelleştirmeler nedeniyle bütün tazminatlarını ödedik, işle ilgileri kesildi. Hükümetimiz karar aldı; eskiden yapılan özelleştirmelerde bile işsiz kalanları işe aldık. Tazminatını alıp iş yeri açanlar var. Bazılarına 'gel çalış' dedik ama işe girmediler. Çalışmak istemediler, çünkü önceden boş boş oturup, çalışmadan maaş alıyorlardı'' diye konuştu.

Bazı muhalefet milletvekillerinin laf atarak kömür konusunu anımsatması üzerine Unakıtan, ''Paltosuz bir dışarı çık da göreyim. Ben paltomu giyer çıkarım, fakire de kömür yardımı yaparım. Paltosuz 5 dakika dışarı çıkamazsın, fakire fukaraya yapılan yardıma laf edersin'' karşılığını verdi.

Unakıtan, vergi tahsilatının Kasım ayı itibariyle yüzde 88 olduğunu, yıl sonu itibariyle tahsilat oranının yüzde 90'ın üzerinde olacağını kaydetti.

Unakıtan, Avrupa'da Yılın En İyi Maliye Bakanı Ödülü almasına ilişkin soruya ''Şimdiye kadar sizin kaç bakanının ödül aldı? Dergiye kim sponsor olmuş... Bırakın şimdi bunları'' cevabını verdi.

Genel Kurulda, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kamu İhale Kurumunun bütçeleri kabul edildi.

14. turun tamamlanmasının ardından 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*