Unakıtan: "Turizmcileri haklı buluyorum"

Unakıtan:
  • Giriş : 22.04.2008 / 16:33:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan konaklama vergisi ile ilgili olarak, "Henüz tasarı halinde, kanunlaşmadı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, konaklama vergisinin, Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı içinde yer aldığını belirterek, ''Bu görüşülecek. Neticelenmiş bir durum yok. Turizmcilerin tepkilerini haklı görüyorum'' dedi.

Unakıtan, Endonezya Parlamentosu Vergi Komitesi heyetini kabul etti. Görüşmenin başında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Unakıtan, TOBB'un ''yüzde 3 konaklama vergisinin turizm sektörüne darbe vuracağına'' ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine, sektördeki rekabet gücünü artırabilmek için yıl başından geçerli olmak üzere KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e düşürdüklerini anımsattı. Unakıtan, turizm sektörünün önemli olduğunu vurgulayarak, ''Akdeniz çanağı içerisinde ve bizim de rakibimiz olan komşu ülkelerimizle fırsat eşitliğini meydana getirmemiz lazım'' dedi. Sektördekilerin de haklı olarak tepki gösterdiklerini ifade eden Unakıtan, şöyle devam etti: ''Bu konaklama vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu içerisinde yer alıyor. Henüz tasarı halinde, kanunlaşmadı. Bu görüşülecek, üzerinde görüşülüyor. İnşallah herkesi memnun eden bir şekilde neticelenir. Neticelenmiş bir durum yok ve turizmcilerin tepkilerini haklı görüyorum.''

-CHP'YLE İLGİLİ İDDİALAR-

CHP'nin Kanaltürk'e usulsüz para transferi yaptığı iddialarına ilişkin soru üzerine de Unakıtan, ''İncelemelerin neticeleri, raporlarda tespit edilen konular, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Partilerle ilgili konuya Anayasa Mahkemesi baktığı için Cumhuriyet Başsavcılığına gerekli duyuru, Gelir İdaresi Başkanlığımız tarafından yapıldı'' karşılığını verdi. Unakıtan, ''Raporda para transferi tespit edilmiş mi'' şeklindeki soru üzerine de ''Herhalde yani, rapor var. Tespite dair rapor var. Bu raporun neticesi bildirildi. Ben, ilgili rapor da gönderildi diye biliyorum'' dedi. Görüşme, daha sonra basına kapalı devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious