Unakıtan: 'Türk Milleti dışarıya el açmamalı'

Unakıtan: 'Türk Milleti dışarıya el açmamalı' .9293
  • Giriş : 26.02.2008 / 14:12:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türk Milletinin, dışarıya el açmaması için vergi yükümlülüğünü yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında düzenlenen bir protokol ile hayata geçirilen "Çocuklarda Vergi Bilincini Geliştirme Eğitimi (VerGİBİlir)" Projesi'nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hassas günlerden geçtiğini, sınır ötesi operasyon ile vatanı bölmek isteyen eşkıyaya karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin kar, kış demeden mücadele ettiğini ifade etti. Unakıtan, şöyle devam etti:

"Askerlerimiz şehit oluyor. Bu vatan ve bayrak için canımızı veriyoruz. Şehit anaları ve babaları da acısını içine gömüp (vatan sağolsun) diyor, orada temizlik bitecek. Orada temizlik biter ama bundan sonra vatanın sıkıntıları ortaya çıkıyor. Vatanın bağımsızlığı için ekonomiyi güçlendirmek lazım. Güçlü ekonomiyle onu taçlandırmak lazım. Bunun için de herkesin vergi ödeme görevini yerine getirmesi lazım. Konferanslar yap, konuşmalar yap, arkadan vergiler kaçsın o zaman bilinçsizlik var. Adam ekonominin kayıt altına alınması için bir sürü söylemde bulunuyor, kendisi kaçakçı çıkıyor. Adam içkide bandrol için bizi mahkemeye vermiş, dernek de kurmuş, sonra kaçak içki ürettiği ortaya çıkıyor."

Yapılan hesaplamalara göre, Türk Milleti'nin çok daha fazla vergi potansiyelinin bulunduğunu söyleyen Unakıtan, Türkiye'nin normal vergilerin toplanması halinde başkalarına muhtaç olmayacağını ifade etti.

Maliye Bakanı Unakıtan, konuşmasında, bundan sonra vergi kayıp ve kaçağına yönelik alacakları tedbirlerin daha acıtıcı olacağını da bildirdi.

Bu konuda tespitler yaptıklarını, mükellefin ne kadar gelir beyan ettiğine, bankada ne kadar parası olduğuna, çocuklarını nerede okuttuğuna bakıldığını anlatan Unakıtan, beyanı ile yaşamı farklı olanlara, "Sen bu kadar kazanmadın. Ayağını denk" al şeklinde mektup yazıldığını söyledi.

Bundan sonra herkesi takip edeceklerini de belirten Unakıtan, burada vatandaşlara da büyük görev düştüğünü belirterek, şöyle konuştu:

Millete sesleniyorum. Gelin kayıt dışı ekonomide gerekli görevi yerine getirin. Ya kurşun atmayacaksın, şunu yapmayacaksın, bunu yapmayacaksın. Sadece fiş alacaksın. Fiş alın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious