Unakıtan: Vergi yükünü azaltacağız

Unakıtan: Vergi yükünü azaltacağız.5587
  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, istihdamdaki vergi yükünün azaltılmasına yönelik düzenlemeyi 2007'de hayata geçirmeyi istediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Unakıtan, istihdamdaki vergi indirimi uygulamasına ilişkin bir soru üzerine, ''Son çalışmaları Bakan Başesgioğlu ile konuştum, çalışmaların hemen hemen sonuna gelindiğini söyledi. Sonra biz bakanlar olarak bir araya geleceğiz, TOBB ile de görüşeceğiz ve buna son şeklini vereceğiz. İstihdamdaki vergi yükünün azaltılması suretiyle Türkiye'nin rekabet gücünü arttırması şart'' karşılığını verdi.

Bakan Unakıtan, uygulamanın ne zaman hayata geçirileceği yönündeki soruya, ''2007'ye yetiştirmek istiyoruz. Yazı baharı yok, seçimlerden önce yetiştirmek istiyoruz'' dedi.

Unakıtan, Türkiye'de istihdamın ''katı'' olduğunu, bu nedenle istihdamın esnekleştirilmesi gerektiğini, çünkü ileri ülkelerde bu kadar katılık bulunmadığını belirterek, ''İşsizlik konusunda daha fazla başarı için bunu yapmamız şart'' diye konuştu.

Fiş toplama konusundaki bir soruya da Bakan Unakıtan şu yanıtı verdi:

''Gayet açık, 2007'de fiş biriktirilmeyecek. Ama herkes fişini faturasını alsın. Sadece vergi iadesi için biriktirmeye gerek yok. Çarşamba günü alt komisyonda görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonunda da bu Çarşamba görüşülecek. Ardından Genel Kurulda kanunlaşacak. Tekrarlıyorum; gayet açık, kimse fiş biriktirmeyecek. Çünkü asgari geçim indirimi geliyor''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious