Unakıtan'a göre şampiyonlukta favori takım?

Unakıtan'a göre şampiyonlukta favori takım?.8075
  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Turkcell Süper Lig'de şampiyonlukta avantajlı tarafın Fenerbahçe olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Maliye ve Ekonomi Bakanları, Üst Düzey Uzman ve Memurlar Toplantısı'na ev sahipliği yapan Maliye Bakanı Unakıtan, toplantı öncesinde Lig TV'nin programında konuştu. Kendisi ve torunlarının Beşiktaşlı, eşinin de Fenerbahçeli olduğunu belirten Bakan Unakıtan, spor yapamamaktan yakındı.

Beşiktaş'ın zaman zaman iyi oynadığını zaman zaman da kötü sonuçlar aldığını ifade eden Bakan Unakıtan, ''Beşiktaş'ın kötü oynadığına üzülmüyorum. Kötü oynamasının nedeni ben değilim. İyi oynamadıkları zaman futbolcular üzülsün. Ben bir seyirciyim, taraftarım üzerime düşeni yapıyorum. Futbolcular da üzerlerine düşeni yapsın'' diye konuştu.

Bakan Unakıtan, Futbol sahalarındaki şiddet konusunda da kulüplerin taraftarlarını kontrol altına alması gerektiğini kaydetti. Unakıtan, Futbol kulüplerinin taraftarlarını olmadık şekilde teşvik ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Bu tür kötü hareketleri yapmaya teşvik edenler hiçbir zaman kabul edilmemiştir. Bununla resmen kulüp yöneticilerini kastediyorum. Onlar hiçbir zaman bunu istemezler. İmkan olsa da spor kulüpleri o taraftarlarını alıp eğitebilseler. Onlara ayrı eğitim programları uygulansa çok yararlı olur. Yeşil sahalarda çirkin hareketlerin kabul edilmemesi lazım. Futbol kulüpleri taraftarlarını kontrol altına almalı.''

-''BAKANLAR ARASINDA LAF ATMALAR''-

Hükümette bakanlar arasında takım tartışması yapmadıklarını ancak laf atmaların olduğunu ifade eden Unakıtan, Antalyaspor'un Fenerbahçe'yi yendiği hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a laf attığını belirterek, şunları anlattı:

''Geçenlerde Başbakan'ın doğum günüydü. Fenerbahçeli futbolcuların imzaladığı formayı Başbakan'a göndermişler. Bu formayı alırken ben de Başbakan'a seslendim. (O forma Antalya forması mı? diye laf attım. O hafta Beşiktaş da Trabzonspor'a yenilmişti. Başbakan da, (bu Trabzon forması) dedi.''

Bakanlar arasında laf atmaların olduğunu ancak Başbakan geldiğinde Fenerbahçe aleyhine konuşulmadığını anlatan Unakıtan, şöyle devam etti:

''Turkcell Süper Lig'de şampiyonluk yarışı çekişmeli geçiyor. Bana göre avantaj Fenerbahçe'de. Fenerbahçe önde gidiyor. Aslında Türk futbolunda istikrarsızlık var. Aradaki puan farkını da futbolculara sormak lazım. O istikrarı temin etmek için bütçedeki disiplini futbola da getirmek lazım.''

-SEYRANTEPE PROJESİ-

Galatasaray'ın Seyrantepe projesiyle ilgili görüşlerini de açıklan Bakan Unakıtan, Galatasaray'dan bu konuda bir rahatsızlığı olmadığını vurguladı. Seyrantepe konusunda epey ilerleme sağlandığını anlatan Unakıtan, şöyle devam etti:

''Kulüp yöneticileri sık sık bizleri ziyaret ederler, plaket verirler. Beşiktaş ve Fenerbahçe de gelir. Galatasaray da gelir. Onlardan rahatsızlığımız yok. Seyrantepe'de bayağı ilerleme oldu. Orada istedikleri bir yer daha vardı. Sayın Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında toplantılar yapıldı. Sayın Başbakan Galatasaray camiasını memnun edici kararlar aldı. Bu konuda herkesin dediği oldu.''

-YUNANİSTAN VE NORVEÇ KALECİLERİNİ SEVDİM''

Bakan Unakıtan Türk Milli Takımı'nın Yunanistan'ı farklı yenmesi ve Norveç ile de berabere kalmasına çok sevindiğini özellikle Yunan ve Norveç kalecilerini bu konuda sevdiğini bildirdi. Bakan Unakıtan, ''Yunan kalecisi geleni geçeni alıyor. Norveç kalecisi de Hamit'in uzaktan attığı topları içeri alıyor. Milli Takım gruptan çıkar'' diye konuştu.

-TRANSFERLERDEN ALINAN VERGİ-

Maliye Bakanı Unakıtan, Futbol kulüplerinde transferlerden vergi alınması konusunda zaman zaman şikayetler geldiğini kaydetti. Transfer ücretlerinden alınan yüzde 40 oranındaki gelirin yüzde 15'e çekildiğini anlatan Unakıtan, bu yüzden kulüplerden daha iyi tahsilat yaptıklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

''Transfer ücretlerinden alınan geliri yüzde 15'e çekince kulüplerden daha iyi tahsilat yapmaya başladık. Bir müddet sonra kulüpler buna alışıyorlar. Sonra daha da aşağı çekilmesi için arayışa giriyorlar. Futbol kulüpleri yabancı oyuncu getirirken (Ben sana şu kadar ücret veriyorum. Devlet de şu kadar vergi alacak demeli. Ama onlar bunu demiyor. Futbolcular da vergi sana ait. Ben bu kadar alırım diyor. O parayı kulüp ödeyeceği için vermemenin yollarını arıyorlar. Sonra illegal yollara sapanlar oluyor. Legal olsa da ödememeye çalışıyorlar. Sonra da (faizleri affet, cezaları affet) diye geliyorlar. Bu tür yapamayacağımız taleplerle karşılaşıyoruz. Bunu yapamadığımız için de kulüpler zor duruma düşüyor. Futbol kulüplerine özellikle de büyük kulüpleri daha fazla denetimden geçiriyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious