Unakıtan'dan Petkim yorumu

Unakıtan'dan Petkim yorumu.10338
  • Giriş : 30.05.2008 / 19:55:00
  • Güncelleme : 30.05.2008 / 18:50:06

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Petkim'deki yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin özelleştirilmesinin, Türkiye'deki petrokimya sanayisinin başlangıcı olacağını ve Petkim'in dünyanın önemli 'göz bebeklerinden biri' olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Unakıtan, Petkim'in devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, özelleştirmelerin devlete para bulmak için yapılmadığını, yapısal bir reform olduğunu söyledi.

Bütün ülkelerde özelleştirmelerin tamamlandığını, hatta demirperde ülkelerinde bile bu işlerin bittiğini kaydeden Unakıtan, şöyle devam etti:

''Ama çok şükür bizde de artık yavaş yavaş sonlara yaklaşıyoruz. Bugün burada en büyük kuruluşlarımızdan biri olan Petkim'i özel sektöre devrediyoruz. Bazıları diyor ki bunları harıl harıl satıyorsunuz... Öyle değil, özelleştirme bir ülkede rekabetin sağlanması için, ekonominin daha da dinamizm kazanması içindir. Devletin yapamayacağı işleri, devletten alıp özel sektöre vermek suretiyle ekonominin çarkları daha iyi dönmeye başlıyor. Rekabet orada başlıyor, rekabetin olduğu yerde gelişme, ilerleme başlar, verimlilik, kalite artar.''

Ancak rekabet olmazsa hiç bir gelişme ve ilerleme olmayacağını, gerileme olacağına işaret eden Unakıtan, şunları söyledi:

''Bunu bütün dünya gördü, artık kuzey ülkeleri bile özelleştirme yapıyor. Akla giden yol birdir. Dolayısıyla özelleştirmede Türkiye geç kaldı ama şimdi artık Türkiye'de özelleştirme yapılsın mı yapılmasın mı bunlar geride kaldı. Bu sene elektrik özelleştirmeleri, otoyol özelleştirmeleri, milli Piyango ve şeker fabrikalarının özelleştirmesi olacak. elimizde son kalanları da birer birer özelleştirip, bu işi tamamlayacağız.''

Unakıtan, Türkiye'de rekabetin tam olarak işlemesi gerektiğini vurgularken, ''Petkim kuruldu, ne ileri ne geri böyle kaldı. Ama şimdi bu özelleştirme Türkiye'deki petrokimya sanayisinin gelişmesine vesile olacak'' dedi.

Aksoy, Petkim'de şu anda 3 bin civarında çalışan olduğunu belirterek, şöyle devam etti:''Herkes zannediyor ki bu 3 bin kişiyi bin kişiye indireceğiz. Hiç kimseyi işten çıkarmayacağız. Aksine arkadaşların yasa gereği işten ayrılma imkanları vardı, biz gittik adeta yalvardık işte kalsınlar diye. Biz kimseyi çıkarmadığımız gibi 40 kişi daha alacağız, 33 teknisyen 7 mühendis olmak üzere. İşçi çıkarmak değil, eleman alacağız ve rica ettik işe başlamadan gidip sendikaya üye olsunlar diye.''

Petkim'e 5 yılda 3 milyar dolar yatırım yapılacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious