Unakıtanı uyardı: 'Gelirsek acı geliriz'

Unakıtanı uyardı: 'Gelirsek acı geliriz'.7906
  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin 2006 yılı vergi şampiyonları ödüllerini Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın elinden aldılar. Vergi şampiyonlarını kutlayan Maliye Bakanı Unakıtan, vergi kaçıranlara gözdağı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Ankara Sheraton Otel'de birlikte düzenlediği 2006 Vergi Şampiyonları Ödül Töreni ile kurumlar ve gelir vergisinde en fazla vergi veren 25 şirket ile 25 mükellefe ödül verildi. Törene Maliye Bakanı Unakıtan ile birlikte Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da katıldı.

Törende konuşan Bakan Unakıtan, Türkiye'de güreşte, futbolda hemen her alanda şampiyonların olduğunu ancak vergi şampiyonları olmazsa hiç bir yerden şampiyon çıkamayacağını belirterek, vergi şampiyonlarını kutladı.

Yurtdışında ülkenin zenginliğine göre muamele yapıldığını ve kendisinin de işadamı olarak bunu yaşarak gördüğünü anlatan Unakıtan, "Ülke garipse, sana da garip muamele yapıyorlar. Bunun için ülkemizin imajını düzeltmemiz gerekiyor. Bunu ancak gelirlerimizi yükseltmekle yapabiliriz" diye konuştu. Unakıtan, Türkiye'nin potansiyel vergi ödeme gücünün çok yüksek olduğunu vurgulayarak, "Eğer kayıt dışı olmazsa, Türkiye hiç kimseye muhtaç olmaz" dedi.

Vergi verenlerin bu vergileri nerelere harcandığını sorgulaması gerektiğini ifade eden Unakıtan, şöyle devam etti: "Ama bizde vergi ödeyenler sorgulamıyor, hep ödeyenler sorgulanıyor. 'Sen vergini ödedin mi?' diye sorarlar diye sormuyor çünkü bir yamukluk var. Ancak kayıtdışı olmadığında vergi veren 'benim vergimi nereye harcadın?' sorusu rahatlıkla sormaya başlayacaktır."

Unakıtan, iktidara geldiklerinde bütçe açığının GSMH'ye oranı yüzde 14,5 olduğunu hatırlarak, "Olacak şey değil. Afrika ülkelerinde bile bu yok. Bu sene yüzde 1'in altına iniyor. Mayıs, Haziran'da küresel dalgalanma olmasaydı, bütçe fazla verir ve 2006'yı da fazla ile kapatırdık. Ancak buna rağmen günümüzde göğsümüzü gere gere, bütçemiz, Fransa, İtalya, Yunanistan Belçika'dan da daha iyi diyebiliyoruz" dedi.

Şirketlerin vergi kaçırmakla kazançlı değil zararlı çıktıkları ifade eden Unakıtan, "Şimdi kayıtdışı için 10 yıllık plan uygulayacağız. Herkes normal yolda yürüyecek. Yürümeyeni de çekeceğiz 'gel bakalım' diyeceğiz. Bu arada canı acıyacak. Bazıları vergi kaçırmayı alışkanlık haline getirmiş. Bu alışkanlıklardan kurtulmamız lazım" diyerek şöyle devam etti: "Ben bugün, kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye millet olarak hepimizi çağırıyorum. Bütün milletimiz buna kulak versin. Kendimiz, evlatlarımız ve daha güzel bir Türkiye için bu mücadeleyi vermeliyiz. Almanya'da çay iç, fişi yanına konuluyor. Bizde pastaneye git 10 milyon öde, adam hiç oralı değil. 'Kardeşim fişini verecek misin?" diyorsun. Daha önceki eski fişlerden 30 milyonluk fiş uzatıyor. 'Ben 10 milyon ödedim' dediğinde 'Abi o var, idare et' diyor. Vergimizi tam olarak adam gibi ödeyelim. Ondan sonra şu milletin halini bir görün bakalım."

AB KOMİSYONUN KARARINI AÇIKLADI AMA 'TIS' YOK

AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili verdiği kararı hetırlatan Unakıtan, "AB 'şunları görüşeceğiz,8'i 5'i askıya alacağız' Söyleyin etkileniyor mu Türkiye? Yok. Eskiden olsa allak bullak olurdu. Ama şimdi tıs..Türkiye'nin kendi ayakları üzerinde durmak zorunda. 'O gelecek bizi daha iyi düzeltecek' diye birşey yok. Bu milletin kendi kendine sahip çıkması lazım. Onun için de vergimizi tam ödeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Vergi kaçırılması ile ilgili olarak İngiltere'de başından geçen bir anısını dinleyenlerle paylaşan Unakıtan, Londra'da katıldığı bir toplantıda Türkiye'den ev alan bir İngiliz'in kendisine evini düşük değerde göstermesini isteyen Türk müteahhitinden şikayetçi olduğunu söylediğine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Müteahhit, İngiliz'e 'evin değerini tapuda verdiğin para kadar gösterme' diyormuş. Bak şuna adamları da kötüye alıştırıyoruz. Bu kahraman milletin yaptığına bak. İngiliz, 'ben bunu kabul etmem' deyince müteahhit de 'o zaman da ben evi satmam' demiş. İngiliz evi çok istiyor. müteahhitin şartını kabul etmiş almış. Şimdi ben form hazırlatacağım 'kaça aldığınızı yazar mısınız?' dedim 'tabi yazarım' dedi. O müteahhitlere özel cezalar gelecek. Milletin onuru olumsuz etkiliyor. İngiliz'e malı sat onu da vergi kaçakçılığına alıştır. Bunu yapmayalım, herkesin başına polis dikecek halimiz yok. Ama gelirsek bundan sonra daha acı geleceğiz. Yeni önlemler hazırlıyoruz"

ALİ KOÇ'A YER GÖSTERİLMEYİNCE ARKA SIRALARDA OTURDU

Törene Koç Gurubu adına katılan Ali Koç, salona biraz geç gelince kendisi ayrılmış bir yer bulamadı. Bunun üzerine hostes kızlara tepki göstererek, arka sıralara oturan Koç, Gelir İdaresi yetkililerinin ikna çabalarına rağmen yerinden kalkmadı. Tören sonuna kadar burada oturan Koç, kendisini görüntüleyen kameralara da çekim yapmamalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious