Unakıtan'ın 'vergi' açıklaması

Unakıtan'ın 'vergi' açıklaması.5587
  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hazırladıkları Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı'nın yeni hiçbir vergi getirmediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Unakıtan, Halbank'ın özelleştirmesine büyük bir ilginin olduğunu söyledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Grup adına Ankara Hilton Otel'de geneleksel sonbahar resepsiyonu verdi. Sabancı'nın davetlileri salon girişinde karşıladığı resepsiyona İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, Sayıştay Başakanı Mehmet Damar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Ticaret odası Başkanı Sinan Aygün ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonun ilerleyen saatlerinde davetlilere hoşgeldin konuşması yapan Sabancı, grubun her yıl geneleksel olarak eylül ayının ikinci haftasında Ankara'da bir resepsiyonla yeni çalışma dönemine start verdiklerini hatırlatarak, resepsiyona katıldıkları için davetlilere teşekkür etti.


Resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplayan Maliye Bakanı Unakıtan, Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı ile yeni vergi getirmediklerini söyledi. Yasanın Meclise sevk edilmesiyle yeni bir vergilerin olmadığının daha iyi anlaşılacağınıkaydeden Unakıtan, "Bir çok vergi getirilmiş gibi bir hava oluşturuluyor. Onlar tamamen yanlış. Basında denildiği gibi yeni vergiler gelecek diye bir şey sözkonusu değil. Biraz sabrederseniz bunu Meclis'te görürsünüz" diye konuştu.

Emlak vergi oranlarının arttığına yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine Unakıtan, kendisinin de bunu gazeteden okuduğunu belirterek, "Öyle mi öyle değil mi bakmamız lazım. Bu konuyla biraz daha yakından ilgileneceğiz. Arkadaşlardan doğru bilgi alıp ne yapacağımızı size açıklarız" dedi. Belediyelerin evlerinin önünde park yapan araçlardan 7 YTL vergi alacağına dair bir çalışma yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine de Unakıtan, "Belediye kanunda bu var ama uygulanıyor mu? Yani bu zaten var yeni bir şey değil" dedi.

Memur maaşlarıyla ilgili soruları cevaplamaktan kaçınan Unakıtan, konu ile ilgili yetkili bakanın Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin olduğunu hatırlatarak, açıklamayı da onun yapacağını söyledi. Unakıtan, "Ancak para sizde " diye soran bir gazeteciye de "Evet para bende ama ben onunla konuşurum. O ne yapacağını bilir" diye cevap verdi.

Halkbank 'ın özelleştirmesi ile ilgili bir soruyu ise Bakan, "Yoğun ilgi var. Bize 'çok hızlı gidiyorsunuz biraz yavaşlayın" diyorlar" diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious