Unakıtanların şirketi para basacak

Unakıtanların şirketi para basacak.11689
  • Giriş : 13.10.2008 / 08:57:00

Unakıtan'ın eşi, 2 kızı ve oğlu tarafından kurulan enerji şirketi adeta para basacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP geçen yasa döneminde Elektrik Piyasası Yasası'nda değişiklik yaptı. Kamunun enerji alanında “gerektiğinde yatırım yapması”na ilişkin hüküm kaldırıldı.

Kamunun, yani Elektrik Üretim AŞ'nin enerji yatırımlarından çekilmesi ne demek?

Piyasanın tümüyle özele açılması demek, dahası teşvikli ve kâr garantili ihale demek...

İşte bu yasa değişikliğinin hemen ardından Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın eşi, 2 kızı ve oğlu tarafından kurulan AB Gıda Sanayi Şirketi, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu'na başvurarak Bandırma'da termik santral kurmak üzere lisans başvurusunda bulundu.

Hür teşebbüstür, bulunur... Burada asıl akıl karıştıran, teşebbüsün tesadüflüğü. Yani teşebbüsün, yasanın hemen çıkmasından sonra hürleşmesi...

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Musa Çeçen, bu hür tesadüfü bizim için teknik açıdan yorumladı:

“Unakıtanlar'ın, enerji alanını DUY (dengeleme ve uzlaştırma mekanizması) ile 'kazan kazan' koşulları ile düzenleyen, otomatik fiyatlandırma mekanizması ile yurttaştan sürekli zamlanarak kârlılığı garanti altına alınmış, tahsilatı ayrıca garantilenen bir alana girmemesi bizi çok ama çok şaşırtırdı!

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın eşi, 2 kızı ve oğlu tarafından kurulan AB Gıda Sanayi A.Ş'nin EPDK'ye, Bandırma'da 600 MW kurulu güce sahip olacak termik santral kurmak üzere lisans başvurusu yaptığı, Unakıtanlar'ın yapacağı yatırımın maliyetinin en az 600 milyon dolar olacağı belirtiliyor. Mısır, yumurta, tavuk derken Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın ailesi hedef büyütmüş. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın eşi Ahsen Unakıtan'ın yönetim kurulu başkanı olduğu, ayrıca yönetimde iki kızı ve oğlunun da bulunduğu AB Gıda Sanayi Tic. A.Ş'nin Balıkesir Bandırma'da ithal kömüre dayalı termik santral kurmak üzere başvurusu işleme konuldu.

Unakıtanlar'ın termik santralında yıllık 4 milyar kilovat saatlik üretim halinde, birim fiyat ortalamasının 10 Avro/sent ortalama kabulüyle yıllık ciro 400 milyon Avro olacaktır. Bu durumda -amortisman hariç- yüzde 15-16 kârlılık hesabı yapılabilir. Bu durumda Unakıtanlar finansman giderleri hariç 60 milyon Avro kazanma peşinde görünmektedir. Bu ara bir sürü yatırımcının peşine düştüğü yatırım hevesi de zaten bu karaborsa nedeniyle değil mi?

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*