Unakıtan'a bir suç duyurusu daha

Unakıtan'a bir suç duyurusu daha.8075
  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi, hazine yardımları için Bakan Unakıtan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan Partisi (ANAVATAN) Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, partisinin 2006 yılı Hazine yardımının mahkeme kararlarına rağmen ödenmediği gerekçesiyle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bakanlık Müsteşarı Hasan Basri Aktan ve bazı bakanlık bürokratları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şarıbaş, Bakan Unakıtan ve bakanlık bürokratları hakkında hazırlıdığı suç duyurusu dilekçesini Ankara Suçüstü Savcılığı'na sundu. Şarıbaş'ın dilekçesinde, Anavatan Partisi'ne 2006 yılı Hazine yardımının ödenmesine ilişkin 7 Mart tarihli başvurusunun bakanlık tarafından rededilmesinden sonra Ankara 1 No'lu İdare Mahkemesinin yürütmeyi durduduğu hatırlatı. İdare mahkemenin kararının bakanlık tarafından yerine getirilmediği vurgulanan dilekçede, parti tarafından çekilen ihtarnamelere de uyulmadığı ifade edildi.

Dilekçede, mahkeme kararının uygulanmamasından dolayı maddi ve manevi zararlarının arttığına işaret edilerek, Anayasanın ve Siyasi Partiler Kanunu'nun kendilerine yüklediği görevleri yerine getirmekte büyük zorluklarla karşılaştığına vurgulandı. Dilekçede, idarenin bu tutumuyla iktidar partisi karşısında muhalefet görevini yerine getiren partilerinin zaafa uğratmaya çalıştığına dikkat çekildi.

Hukuk devletinde idareyi yönetenlerin mahkeme kararlarını tartışma hak ve yetkilerinin bulunmadığı ifade edilen dilekçede, Unakıtan'ın bakanlığın en yüksek düzeydeki yöneticisi olarak ''görevini kötüye kullandığı'' ileri sürüldü.

Sarıbaş, aynı iddialarla Bakanlık Müsteşarı Hasan Basri Aktan hakkında da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere, müsteşar yardımcısı, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü, Başhukuk Müşaviri ve Muhakemat Genel Müdürü, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve ilgili diğer bürokratlar hakkında ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçelerini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious