Unaktın, oyunu Eskişehir'de kullanacak

Unaktın, oyunu Eskişehir'de kullanacak.10338
  • Giriş : 23.03.2009 / 23:26:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''Eskiden kalbim bir damarla çalışıyormuş, o da tıkalı. Şimdi iş değişti, 5 tane damar açıldı. Şimdi herkes bana ayak uyduracak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Unakıtan, Ankara'dan kara yoluyla gelirken geçtiği Günyüzü ve Sivrihisar ilçeleri ile kent girişindeki Organize Sanayi Bölgesinde ayrı ayrı törenlerle karşılandı.

Daha sonra partisinin seçim otobüsüyle bazı mahalleleri dolaşarak halkı selamlayan Bakan Unakıtan, Anemon Otel'de Eskişehir İl Teşkilatınca düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Unakıtan, burada yaptığı konuşmada, sağlık sebeplerinden dolayı aralarında bulunamadığı partililere bu sürede gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkür etti.

Önemli bir ameliyat geçirdiğini, sağlığıyla ilgili tüm gelişmelerin istenilen düzeyde bulunduğunu anlatan Unakıtan, şöyle konuştu:

''Bazılarının (erken) dediği zamanda sağlığıma kavuştum. Doktorların söylediğine göre, birkaç hafta daha dikkatli olmam, tokalaşmamam, sarılmamam, öpüşmemem gerekiyormuş. Bugün baktım tüm arkadaşlar buna riayet etti, bundan dolayı teşekkür ederim. Ben sizleri gönülden kucaklıyorum. Bugünleri iple çektim. ABD'deki doktorlar (Biraz daha burada kalsan iyi olur) dediler. Sonra doktora gittim (Türkiye'ye gidebilir miyim) dedim. Onlar da (tamam) dedi. Hemen oğluma (biletleri ayarla yarın Türkiye'ye gidiyoruz) dedim. Doktorlar ABD'de bekleyebileceğimi söylediler, (olmaz) dedim. (Beklersem Türkiye'de bekleyeyim) dedim. Geldim işe başlayacaktım. Başbakanımız (Hemen başlama biraz daha bekle, sen bize lazımsın, nekahet dönemini sıkıntıya sokma) dedi. Onun için 1 hafta daha İstanbul'da durdum, Ankara'ya geldim ve bu hafta işe başladım, ama kalbim hep Eskişehir'de. Çünkü sizlerle olmak bana mutluluk veriyor. Çok şükür beraber olduk kavuştum.''

''BU HAFTA BURADAYIM VE OYUMU ESKİŞEHİR'DE KULLANACAĞIM''

Bakan Unakıtan, Türkiye'nin seçimin arefesinde bulunduğunu, ondan dolayı da teşkilatın yoğun çalışma temposu içinde olduğunu ifade ederek, ''ABD'de bile Eskişehir haberlerini ve basınını takip ettim. Bu hafta buradayım ve oyumu Eskişehir'de kullanacağım. Geçen seçimlerde nasıl son güne kadar burada kaldıysam aynı şekilde yapacağım. Çünkü burası bizim kendi yerimiz'' dedi.

Bu seçimlerin 4-5 yılda bir yapıldığını, bu süreçte de Türk milletinin demokratik şekilde seçim geçirdiğini, halkın hür iradesini sandığa yansıtacağını anlatan Unakıtan, şöyle devam etti:

''Eskişehir'de de demokratik yarış devam ediyor. Yarış içinde herkes bir şeyler söylüyor. Eskişehir'e 22 Temmuz genel seçimlerinden önce gelirken (Biz kimseyle çene yarıştırmaya değil hizmet için geliyoruz) dedik. Eskişehir halkı sağ olsun 3 milletvekili verdi. Aynı şekilde yerel seçimlerde de Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Prof. Dr. Hasan Gönen ile başarı kazanacağız. Hocamız, ne yapacağını söylüyor. Eskişehir'in artık kabuğunu kırması lazım. Eskişehir'in adı büyükşehir ama büyükşehir fonksiyonlarını yerine getiremiyor. Birisinin evine gittiğinizde çöplerini toplayamadığını görünce (Evine bile bakamıyor) dersiniz. Eskişehir'in çöpleri vahşi depolamayla biriktiriliyor. Kente her gün mikroplar kamyonlarla taşınıyor. Yeni Eskişehir'deki yavrularımız risk altında. Ne konuşuyorsun daha çöpünü halledememişsin.''

'' ARTIK 10 SENEDEN BERİ YETER''

Unakıtan, Eskişehir'in merkeze uzak çeşitli mahallelerinin bulunduğunu, insanların elektrik ve su parasını yatırmak için merkeze gelmek zorunda kaldığını belirterek, şöyle devam etti:

''Eskişehir'i çok merkezli yapmamız lazım. Böyle bir kent şart, ama halka tepeden bakan, herkesle kavgalı zihniyetle olmaz. Ne lazım? Halkla el ele, onun problemlerini yaşayarak kendine dert edinen, bu işin ehli bir mühendis lazım. Şimdi Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden mühendis öğretim üyesi adayımız var. ABD'ye gitmiş, Avrupa'yı görmüş. Buralardan dersler çıkarmış birisi. Bu ehil birisi demektir. Projelerini de açıklıyor. Fakat (Eskişehirli beni seçer, illa Eskişehirli beni seçmek mecburiyetinde) anlayışında olan birinin artık değişmesi lazım. ABD'liler bile (değişim) dediler. Bütün dünyaya hükmediyorlar. Biz bu sloganı Eskişehir'de uygulayacağız ve kenti değiştireceğiz. Artık 10 seneden beri yeter.''

''ESKİŞEHİR'İN GÖRMEK İSTEDİĞİ HİZMETLERİ İSTERİZ''

Tüm bunları hizmetleri yarıştırmak için anlattıklarını, şahsi olarak kimseyle kavgalarının bulunmadığını, herkese saygı duyduklarını anlatan Unakıtan, ''Ama Eskişehir'in görmek istediği hizmetleri de isteriz. 1,5 yılda söz verdiğimiz tüm işleri yaptık. Katrilyonluk yatırımlar yaptık buraya. Hızlı treni düşünün. Hızlı treni yeraltına alma projesi, havaalanı pisti projesini düşünün. Muş'a uçak gidiyordu da Eskişehir'e uçak gelmiyordu. Her gün uçak geliyor. O yetmedi Brüksel seferleri başladı'' diye konuştu.

Yarın, öbür gün başka devletlerin de buraya uçaklarının gelmeye başlayacağını ifade eden Unakıtan, ''Burayı uçak endüstrisinin merkezi haline getireceğiz. OSB'yi daha da geliştirip büyük sanayi şirketlerini getireceğiz'' dedi.

Unakıtan, kentin en büyük markasının Eskişehirspor olduğunu, takımın maçlarını ABD'den bile takip ettiğini anlatarak, şunları söyledi:

''Eskişehirspor hele son Galatasaray galibiyetiyle sevindirdi beni. Maçı büyük heyecanla takip ettim Bazen de şaşırıyorlar. Yeneceğimiz maçlarda yeniliyorlar. Bu ne biçim iş. Başkan Halil Ünal'ın bunların vidalarını sıkması lazım. Bu hakemlere de bir şey söyleyelim. Hakkımız yenile yine... Biz bir şey istemiyoruz hakkımız verilsin yeter. Anlamadım, biri yanlış yapar, ikisi yanlış yapar, bunların hepsi yanlış ve yamuk yapıyorlar.''

''ESKİDEN KALBİM BİR DAMARLA ÇALIŞIYORMUŞ''

''Eskiden kalbinin bir damarla çalıştığını, onun da tıkalı'' olduğunu ifade eden Unakıtan, şöyle devam etti:

''Şimdi iş değişti, 5 tane damar açıldı. Şimdi herkes bana ayak uyduracak. Başta Eskişehirspor. Takımın arkasındayız, ama maalesef büyükşehirden bir destek göremedi bu takım. Bir moral, destek yok. Çirkin laflar bile işittim, doğru, yanlış bilmiyorum artık, ama bunu değiştireceğiz. Son hafta finale girdik. O bakımdan herkesle görüşüp bu işten alnımızın akıyla çıkmamız lazım. Birtakım anketlere falan bakmayın, hepsi palavra. Eskişehirimiz bizimle ak belediyecilik hizmeti görecek. Şimdi (burada hizmet var) diyorlar. Ne var? Gondol var, falan. Eskişehirliye ne var? Trafik. 750 bin nüfusumuz var. 1 milyonu aştığında Eskişehir ne olacak? Trafik dönmüş Arap saçına. Tramvay geçecek, onu bekle. Neden? Ana arterler açmak yok. Gondollar geziniyormuş, onun da altı çamur, üstü şişhane. Bizim tarihten gelen kültürümüz var. Birbirimize hoşgörülü davranacağız. Burada bir miting yapılmış, demedik laf bırakılmamış. Neymiş, kalitesi düşükmüş. Bu kadar insanları hor görmeyin. İnsanlara tepeden bakan zihniyeti artık Eskişehirliler taşıyamaz.

29 Martta belediye başkanları seçilecek. Eskişehir'e kim hizmet getirecek? Burada Bakanınız var. Bakanınızın gücünü de bilin. Çünkü bir yerin Bakanının olmasının büyük faydası oluyor. Hükümette temsil ediliyorsunuz. Eskişehir lafı geçtiği zaman bütün Bakanlar bana bakıyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*