UNESCO, Anadolu yolarında

UNESCO, Anadolu yolarında.10882
  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Tatilini geçirmek için Türkiye'ye gelen UNESCO Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, Anadolu'yu geziyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal sitleri dünyaya tanıtmak, korumak ve yaşatmak amacıyla UNESCO tarafından 1972'de "Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme" hazırlandı. Kültürel ve doğal varlıkları korumak amacıyla yapılan sözleşmeyi, Türkiye, 23 Mayıs 1982 tarihinde onayladı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğu altında yürüttüğü çalışmalarla bugüne kadar Türkiye'den bu listeye, İstanbul, Safranbolu, Boğazköy, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Truva Arkeolojik Kenti, Pamukkale ile Göreme-Kapadokya dahil edildi.

Türkiye'nin tanıtımında büyük rol oynayan kültürel ve doğal değerleri yerinde görmek isteyen UNESCO Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, bu yıl tatilini Türkiye'de geçirme kararı aldı. Bandarin, eşi Patrica Bandarin ile geldiği Türkiye'de tatil programı kapsamında Anadolu'daki dünya değerlerini de yerinde görmek için inceleme gezisi düzenliyor. Safranbolu'yu ziyaret eden Bandarin, buranın ardından eşi ile birlikte Çorum'un Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşa ören yerini ziyaret etti. Buradaki Hitit Surları, Aslanlı Kapı, Yazılıkaya gibi tarihi kalıntıları inceleyen Bandarin, Boğazkale Kazı Başkanı Doç. Dr. Anderas Schachner'den Hattuşa hakkında bilgi aldı. Geniş bir alana kurulu bulunan Hattuşa'yı 3 saat boyunca dolaşan Bandarin, ören yerindeki eserleri tek tek fotoğrafladı. Hattuşa'daki incelemelerinin ardından Vali Hüseyin Poroy'u ziyaret eden Bandarin, bu yılki tatilini Türkiye'de geçirme kararı aldığını ve tatil programı kapsamında da Dünya Miras Listesi'nde bulunan yerleri gezdiğini belirtti.

1973 yılında öğrencilik döneminde Türkiye'ye gelme fırsatı bulduğunu ve Anadolu gezisi kapsamında Çorum'un Boğazkale ilçesine geldiğini anlatan Francesco Bandarin, 1986 yılında Dünya Miras Merkezi Listesi'ne alınan Boğazkale'yi o zaman keşfettiğini vurguladı.

Dünya Miras Listesi'nde Türkiye'den 9 yerin bulunduğunu dile getiren Bandarin, gelecek yıllarda daha önceden Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen 18 geçiçi alan içerisinden listeye ekleme yapılabileceğini kaydetti.

"2008'İN HİTİT YILI OLMASI İÇİN ÇABALAYACAĞIM"

Bandarin, 2008 yılının "Dünya Hitit Yılı" ilan edilmesi konusundaki bir soru üzerine, şunları kaydetti: "UNESCO, Birleşmiş Milletlerin bir kuruluşudur. Bu nedenle 2008 yılının Dünya Hitit Yılı olması için bana yapılan teklifi, BM'ye götüreceğim. Çünkü böyle bir şeye BM karar veriyor. Ama şunu ifade edebilirim ki, 2008 yılının Dünya Hitit Yılı olması için gayret göstereceğim. Eğer bu istek 2008 için geçerli olmazsa, diğer yıllar için bu konuda çaba göstereceğim"

DÜNYA MİRASI NEDİR, NASIL KORUNUR?

Uluslararası sözleşmeler arasında en çok uyulanı olan 1972 tarihli Dünya Mirası Konvansiyonu, 128 ülke tarafından imzalandı. Sözleşmenin kurallarına göre, devletler yalnız kendi vatandaşları için değil, bütün dünya için korumayı garanti ettikleri kültür varlıklarını UNESCO'ya sunarlar ve gerekli değerlendirmeden geçen aday anıt ve sitler Dünya Mirası Listesi'ne alınır. Türkiye, Dünya Mirası Sözleşmesi'ni 1983'de imzalamış, 1985'de İstanbul'un tarihi alanları Dünya Mirası Listesi'ne girmiştir.

Dünya Mirası anıt ve sitlerinde aranan özellikler ise şunlardır: İnsanın yaratıcı dehasının üst düzeyde bir temsilcisi olması, dünyanın bir kültür bölgesinde veya bir dönemde mimarlık veya teknoloji, anıtsal sanatlar, kent planlama veya peyzaj tasarımı alanlarında önemli gelişmelere, insani değer alışverişlerine tanıklık etmesi, yaşayan veya yok olan bir kültür geleneğinin veya uygarlığın tek ya da ender rastlanan bir temsilcisi olması, bir yapı tipinin seçkin örneği ya da insanlık tarihinin önemli aşamalarını gösteren mimari ve teknolojik bütünün örneği olması.

TÜRKİYE'NİN "DÜNYA MİRASI"

1985 Tarihi Yarımada ve Galata (Kültürel)

1985 Göreme ve Kapadokya (Doğal)

1985 Divriği Cami ve hastanesi (Kültürel)

1986 Hattuşa (Kültürel)

1987 Nemrut (Kültürel)

1988 Xanthos-Letoon (Kültürel)

1988 Hierapolis-Pamukkale (Doğal)

1994 Safranbolu (Kültürel)

1998 Truva (Kültürel)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious