UNESCO, ilk kez İran'dan bir yeri doğal miras alanına aldı

UNESCO, ilk kez İran'dan bir yeri doğal miras alanına aldı.11291
  • Giriş : 30.03.2008 / 15:55:00

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) ilk kez İran'dan bir doğal mirası kayıt altına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Kültür Mirası, El Sanatları ve Turizm Kurumu Başkan Yardımcısı Feribzer Devletabadi, başkent Tahran'ın 66 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Demavend Dağı'nın İran'ın ilk doğal mirası olarak UNESCO tarafından kayıt altına alındığını söyledi.

Devletabadi, Tahran'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "İran'ın sahip olduğu köklü tarih ve medeniyetiyle dünyada kendine has bir konumu bulunduğunu ve dünyada koruma altına alınacak birçok doğal mirasa sahip olduğunu" ifade etti

Feribzer Devletabadi, milli bir eserin uluslararası kayıt altına alınmasının yabancı turistlerin artışına zemin hazırladığını kaydetti. Aynı zamanda UNESCO'nun aldığı bu kararın eserin korunmasına da faydalı olacağını ve güvenliğini de artırdığını kaydeden İranlı yetkili, uluslararası destekler ve uluslararası toplumun uzmanlık ve teknik desteğinin de eserlerin korunması için önemli olduğunu belirtti.

Devletabadi, İran'ın doğal mirası eserlerle ilgili başka dosyaların da bu eserlerin kayıt altına alınması için UNESCO'ya gönderildiğini dile getirdi. Feribzer Devletabadi, UNESCO'ya gönderilen ve kayıt altına alınması istenen bir başka doğal mirasın ise İran ve Azerbaycan arasındaki ormanlık bölge ve Mangru Ormanı olduğunu açıkladı.

ORTADOĞU'NUN EN YÜKSEK NOKTASI

İran'ın en yüksek noktası olan Demavend Dağı, Pers mitolojisinde ve İran'ın kültünde de önemli bir yere sahip. 5 bin 610 metre yüksekliğe sahip olan Demavend Dağı, aynı zamanda Ortadoğu'nun en yüksek noktası ve Asya kıtasındaki en yüksek aktif volkanik dağ olarak da biliniyor. Hazar Denizi'nin güney kıyısında yer alan yanardağın, en son 6 Temmuz 2007'ye kadar aktif olduğu belirtiliyor.

Demavend Dağı, Pers literatüründe ve mitolojisinde ise İranlıların direnişini sembolize ediyor. Zerdüştlükle ilgili efsanelere göre Azi Dahaka adlı üç başlı ejderhanın, bu dağ içine zincirlendiğine ve dünyanın sonuna kadar da burada kalacağına inanılıyor. Firdevsi'nin ünlü eseri Şeyhname'de de dağın sihirli güçleri bulunduğu anlatılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious