UNESCO evleri tehlikede

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Mardin'in 12 bin yıllık tarihi evleri kaderine terk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mardin'e gelen yabancı turistler ise gördükleri manzaraya tepki gösterdi. Tarihi dokusu ve eşsiz eserleri ile dünyanın en eski medeniyetlerini bünyesinde barındıran bir şehrin tarihi dokusunun yok olup gitmesine yetkililerin sesiz kalmasına inanmadıklarını anlatan İngiliz turistler, "Biz Mardin'i görmek için binlerce kilometre yol kat ederek buraya geliyoruz. Fakat buradaki tarihe sahip çıkılmıyor. Evler yıkılmış tarih kayboluyor. Yetkililer ise bu olaya duyarsız kalıyorlar. Bir an önce bu tarihi evlere sahip çıkılmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

2006 yılında UNESCO'ya girmek için hazırlanan Mardin'de yıkılan evlere kimsenin sahip çıkmaması tepkilere neden oluyor. Şu an 300'ün üzerinde tarihi bina yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Mardin'in özellikle Şehidiye, Gül ve Teker mahallelerindeki evlerin yıkılması mahalle sakinlerini de korkutuyor.

Kültür Turizm Derneği Başkanı Mimar Şeyhmus Dinçel, yığma binalardan oluşan Mardin taş yapıların 2 büyük sorunla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Dinçel, bunlardan biri izolasyon yetersizliğinden dolayı sızan sular, ikincisinin ise düzenli bakım yapılmamasından kaynaklandığını kaydetti. Taş binaların kendine has bir harcı var olduğunu ifade eden Dinçel, "Binaya beton bulaştırdığınız takdirde taşlarda oynama ve bozulma oluşuyor. Mardin genelinde birçok tarihi boş bina bulunuyor. Bunların acil olarak bakıma alınması gerekiyor. Aksi takdirde 12 bin yıllık tarihi evler, bir süre sonra harabe evler olarak karşımıza çıkar." dedi.

Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ ise UNESCO'ya girmeye hazırlanan Mardin'de tarihi binaların bakımsızlıktan yıkılmasının bir kültür şehrine yakışmadığını belirtti. Altındağ, şunları söyledi: "Mardin genelinde şu ana kadar 300'e yakın evi tespit ettik. Bunların tamamı bakıma muhtaç evler. Birçok ev bakımsızlıktan yıkılmış durumda. Bu da diğer tarihi evleri olumsuz yönde etkiliyor. Çünkü evler birbirine bitişik. Bundan dolayı yıkılan evler diğerlerine de zarar veriyor."

Tarihi evlerin restorasyonu için en az 15 milyon YTL tutarında maddi kaynak ayrılması gerektiğini vurgulayan Altındağ, bu konuda Turizm ve Kültür Bakanlığı Acil Eylem Planı'nı harekete geçirmesini beklediklerini dile getirdi. Altındağ, aksi takdirde yakın zamanda Mardin evlerinin bir bir yok olacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious