UNESCO heyeti İstanbul'a geldi

UNESCO heyeti İstanbul'a geldi.22264
  • Giriş : 09.05.2008 / 22:48:00

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Merkezi'nden İstanbul'a gelen heyet üyelerine, Süleymaniye ve Zeyrek'teki ahşap evlerin restorasyonu hakkında brifing verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Süleymaniye'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetleme Bürosu (KUDEB) binasında gerçekleştirilen toplantıda, heyete, İBB Tarihi Çevre Koruma Müdürü Cem Eriş ve KUDEB Müdürü Şimşek Deniz tarafından tarihi ve SİT alanları, alan yönetimi, Süleymaniye ve Zeyrek'te ahşap ev restorasyon çalışmaları hakkında sunum yapıldı.

Toplantıya, UNESCO Dünya Mirasını Koruma Merkezi Avrupa ve Kuzey Amerika Bölümü Başkanı Mechtild Rossler, üye Junaid Sorosh Wali, ICOMOS Uluslararası Ahşap Bilimsel Komitesi Onursal Başkanı David Michelmore'un yanı sıra Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Başkanı Prof. Dr. Nur Akın, ICOMOS eski Başkanı Prof. Dr. Cevat Erder, UNESCO İstanbul Dünya Mirası İzleme Komitesi Yürütme Kurulu üyesi Doç. Dr. Deniz İncedayı, Ulusal Ahşap Komitesi Başkanı Emine Erdoğmuş, İBB Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Uzun, İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, görüntü alınmasına izin verildi. Yaklaşık 2 saat süren brifing sonunda heyet, KUDEB laboratuvarları ve ahşap atölyelerini gezdi.

Rapor temmuzda sunulacak

Daha sonra, basın mensuplarının sorularını cevaplandıran KUDEB Müdürü Şimşek Deniz, UNESCO heyetinin İstanbul'da tarihi ve kültür mirası alanlarında denetleme çalışmaları yaptıklarını, çalışmaların ardından hazırlayacakları raporu Kanada'da temmuz ayında düzenlenecek toplantıda sunacaklarını hatırlattı.

İstanbul'un dünya kültür mirası listesinden çıkarılarak tehlikeli alanlar arasına alınması konusunda bu raporun etkili olacağını anımsatan Deniz, kararın olumlu olacağını düşündüklerini, çünkü yapılan çalışmalarla birlikte birçok gelişmenin olduğunu bildirdi.

Deniz, heyetin bugün ve yarın Zeyrek, Süleymaniye, Fener ve diğer bölgelerde alan çalışmaları yapacağını dile getirdi. İstanbul'un tehlikeli alanlar arasına alınma ihtimalinin bulunup bulunmadığına ilişkin soruya Deniz, "İhtimal her zaman potansiyel olarak vardır. Son 2 yıldır tarihi eser SİT alanlarında yapılan çalışmalarda, uygulama bazında da birçok gelişmeler elde edildi. Gelişmeler, bu sene çok daha fazla oldu. Zeyrek'teki çalışmalar, Süleymaniye Ayrancı sokakta örnek sokak projesi çalışması, ahşap atölyeleri, tarihi eser restorasyonları gibi somut çalışmalar var. Ben olumlu bir sonuçla döneceğimizi düşünüyorum" dedi.

Şimşek Deniz, çalışmaların yeterli olup olmadığına ilişkin bir soruya da, "Hiçbir zaman yeterli değildir, ama çok canlı bir başlangıçtır" diye konuştu.

"İstanbul bir marka"

Deniz, İstanbul'un başlı başına bir marka olduğunu, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini ihtiva eden ve son yapılan kazılarla da tarihi Roma'dan da eskilere gittiği anlaşılan kentin, Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılmasına ihtimal vermediğini söyledi.

Toplantı hakkında bilgi veren Deniz, UNESCO heyetinin projelerden çok yapılan uygulamalar, mali kaynaklar ve restorasyon metodolojisi üzerine yoğunlaştığını bildirdi.

Deniz, İstanbul'da restore edilecek tarihi ahşap evlerin 600 adet olduğunu, bu çalışmaların yüzde 10'unun tamamlandığını ifade etti. Bir ahşap evin bakım onarım çalışmalarının 50 bin ile 300 bin YTL arasında değiştiğini belirten Deniz, tarihi ahşap evlerin restorasyonunun hem kişiler tarafından, hem de sponsorluklarla yürütüldüğünü kaydetti.

Deniz, proje kapsamında olabilecek tehlikelere karşı Süleymaniye ve Zeyrek'in 24 saat denetim ve gözetim altında tutulduğunu da söyledi. Toplantının ardından UNESCO heyeti, Süleymaniye Ayrancı sokakı gezerek, restore edilen evler hakkında bilgi aldı.

Rossler: "Bazı gelişmeler kaydedildi"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetleme Bürosu'nda(KUDEB) düzenlenen toplantının ardından, UNESCO Dünya Mirasını Koruma Merkezi Avrupa ve Kuzey Amerika Bölümü Başkanı Mechtild Rossler, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rossler, 3 günlük bir görev için burada olduklarını belirterek, 2006 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi tarafından İstanbul'daki kültür mirasının korunması konusunda endişelerin dile getirildiğini belirterek, endişe yaratan bu konularda İstanbul'da yapılan çalışmaları, elde edilen gelişmeleri incelemek üzere burada bulunduklarını söyledi.

İstanbul'daki tarihi ahşap evler hakkında incelemeler yaptıklarını ve mevcut mimarinin korunması konusunu çok önemsediklerini ifade eden Rossler, "Bu konuda bazı gelişmeler kaydedildiğini görüyoruz" dedi.

İzlenimlerini, temmuz ayında yapılacak UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi toplantısında sunacaklarını belirten Rossler, "İstanbul'un listeden çıkarılması en önemli sorun değil, ana görevimiz tarihi ve kültürel mirasın korunması için öneriler sunmak ve asistanlık vermek" diye konuştu.

Rossler, bir gazetecinin, "Dünya kültür mirası listesinden çıkarılmanın esas sorun olmadığını söylediniz. Peki tehlike arz eden alanlar listesine geçirilmesi ne demek?" şeklindeki sorusuna, "Tehlike alanı listesi bir kara liste değil, yardım ve destek için uluslararası topluma bir ikaz. Kültürel mirasın korunması için hepimizin birlikte çalışması gerekiyor" yanıtını verdi.

İstanbul'un, dünyanın en muhteşem şehirlerinden biri olduğunu kaydeden Rossler, şehirde bununla pek çok sorun bulunduğunu söyledi.

Trafik sorunu ve raylı sistemler konusunda kendilerine bir sunum yapıldığını anlatan Rossler, yarın alan incelemelerinde bulunacaklarını ifade etti.

"Yerel bilinç 2 yıl öncesine göre artmış"

Bugün, Süleymaniye'deki ahşap evlerin restorasyonu konusunda bilgi aldıkları ve alanda inceleme yaptıkları hatırlatılarak, bu konuda bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine de Rossler, "Bazı gelişmeler var. Ahşap evlerin korunmasına yönelik yerel bilinç 2 yıl önceye göre artmış, bu bizim için önemli" dedi.

ICOMOS Uluslararası Ahşap Bilimsel Komitesi Onursal Başkanı David Michelmore, KUDEB'de yapılan bilgilendirme toplantısında, Fatih ve Eminönü'nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm, rehabilitasyon ve restorasyon uygulamaları hakkında bilgi aldı.

Eminönü İmar Müdürü Mustafa Karasu, heyete Eminönü, Cankurtaran, Süleymaniye, Özbekler restorasyon projeleri ve Mahmutpaşa yayalaştırma projesi hakkında bilgi verdi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious