UNESCO heyeti İstanbul'a geliyor

UNESCO heyeti İstanbul'a geliyor.11291
  • Giriş : 08.05.2008 / 14:04:00

İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul'un kültürel varlıklarının Dünya Miras Alanları Listesi'nden tehlikeli alana düşürülmesi ile ilgili verilen sürenin dolmak üzere olduğunu ve bu nedenle UNESCO heyetinin yapılan çalışmaları yerinde inc

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Taşbaşı, ''İstanbul Turizm Festivali'' tanıtımı dolayısıyla Binbirdirek Sarnıcı'nda düzenlenen toplantının ardından basın mensuplarının UNESCO heyetinin İstanbul'a gelişine ilişkin sorularını yanıtladı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin başkanlığındaki heyetin bugün İstanbul'a geleceğini ve 13 Mayısa kadar da kentte kalarak incelemelerde bulunacağını anlatan Taşbaşı, şu bilgileri verdi:

''Bu ziyaret bizim için önemli. World Heritage-Dünya Kültür Mirası tarafından, 2006 yılında İstanbul'a 2 yıllık bir süre tanınmıştı. Heyet inceleme gezisine ilişkin hazırlayacağı raporu, UNESCO Dünya Kültür mirasının Temmuz ayında Kanada Quebec'te yapılacak toplantısında sunacak. Biz de bu toplantı öncesinde heyeti İstanbul'a davet ettik.

Burada bulundukları süre içinde, İstanbul'un tarihi alanları olan Süleymaniye, Zeyrek, Surlar, Sultanahmet Meydanı, Fener ve Balat'ı gezecekler. Bu konularla ilgili kişi ve kurumlarla istişarede bulunacaklar. Büyükşehir Belediyesinin belli merkezlerinde ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti ajansında bir toplantı yapacaklar. Ayrıca Arkeoloji Müzesi ve Marmaray kazılarında incelemelerde bulanacaklar. Şahsen görüşmek istedikleri kişi ve kuruluşlar var, onlarla görüşecekler. Heyet inceleme gezisine ilişkin hazırlayacağı raporu Kanada'da sunmadan önce bize de iletecek. Biz de görüşlerimizi belirteceğiz. O nedenle bu ziyaret bizim için önemli.''

-BANDARIN'İN BAŞKANLIĞININ ÖNEMİ-

Heyete, UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin'in başkanlık etmesinin, İstanbul'a verilen önemin ciddiyetini de gösterdiğini ifade eden Taşbaşı, rapordan ve Kanada'daki toplantıdan beklentilerini de şöyle açıkladı:

''Geçen yıl Yeni Zelanda'daki toplantıda 'İstanbul'da geçmişte yapılan çalışmalara göre umulmadık gelişmeler gördük' demişlerdi. Bu bizi biraz cesaretlendiriyor. Eksikliklerimiz de var. Her şeyi tamamen yapmadık, ama ciddi bir sinerji yakaladık. Özellikle kültür varlıklarının korunması konusunda toplumda önemli bir duyarlılık oldu. Ben bunun UNESCO'ya olumlu olarak yansıyacağını düşünmekteyim. Tabii ki kararları önceden kestirmek zordur, ama ben olumlu olacağını düşünüyorum. İyi bir karar çıkacağını düşünüyorum.''

Taşbaşı, olumsuz bir karar çıkması durumunda bunun İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti unvanı ile çelişki yaratıp yaratmayacağının sorulması üzerine, ''Olumsuz bir karar çıkarsa bu İstanbul açısından prestij kaybıdır, çelişkidir, ama böyle bir karar çıkacağını ummuyorum'' dedi.

''Neden İstanbul'un kültür mirası listeninden çıkarılması istendi?'' sorusuna karşılık Taşbaşı, geçmişe bakıldığında bunun neden istendiğinin görülebileceğini ifade ederek, ''Özellikle surlarla ilgili yapılan yanlış restorasyonlar. Çünkü artık dünyada koruma anlayışı değişti. Bir şeyi yıkıp yenisini yapmanın koruma anlayışı olmadığı anlaşıldı'' diye konuştu.

Ayrıca Fener, Zeyrek ve Süleymaniye bölgelerinde de ahşap evlerin bir bir yok olduğuna dikkat çeken Taşbaşı, sorunların yıllardır birike birike geldiğini vurguladı.

Cumhur Güven Taşbaşı, ''2 yıldır çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Kültür varlıkların korunması konusunda çok aceleci davranıp hızlı bir şekilde restorasyona girmek yanlış oluyor. Yanlış yaptığınızda da kültür mirasını yok ediyorsunuz. Ama yavaş ve doğru bir karar alıp doğru yaparsanız, doğru oluyor. O anlamda da biz UNECSCO ile iş birliğini çok önemsiyoruz. Onların bize dünyadaki yapılan koruma yöntemleri konusunda rehberlik yapacağını umuyoruz. Böyle bir iş birliğini sağlarsak bu tehlikeden de uzaklaşmış oluruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious