Unesco İsrail'e bir kez daha 'dur' dedi

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Unesco İsrail'e bir kez daha 'dur' dedi: Haremüş'şerif korunmalı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) karar organı Yürütme Kurulu tarafından bugün kabul edilen bir kararda, Kudüs'te Museviler ve Müslümanlar için kutsal sayılan Haremüşşerif'in korunmasının gerekli olduğu yinelendi.

Kabul edilen kararda, UNESCO koruması altında olan bu bölgenin, "evrensel açıdan ayrıcalıklı değerine" bir kez daha atıfta bulunuldu.

Kararda, UNESCO'nun tarihi ve kültürel siteleri koruma komitesinin, mayıs ayı başında yapacağı toplantıda, bölgeyi ziyaret eden UNESCO heyetinin raporu doğrultusunda son gelişmeleri bir kez daha gözden geçirmesi kararlaştırıldı.

UNESCO, Filistin ile İsrail arasında gerginliğe yol açan hafriyat çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla geçen aylarda Kudüs'e dört kişilik bir uzman heyeti göndermişti.

Heyet, Kudüs'te Musevi ve Müslümanlar için kutsal sayılan bölgedeki inşaat çalışmalarını yerinde incelemiş ve daha sonra bir rapor hazırlamıştı.

Haremüşşerif, UNESCO'nun dünya kültür mirasını koruma listesinde bulunuyor.

İsrail Tarihi Eserler İdaresinin, yayalara Haremüşşerif'e çıkan bir rampa yapmak için Magrib Kapısı yakınında başlattığı hafriyat çalışmaları, Müslümanların tepkisine yol açmıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Haremüşşerif'teki El Aksa Camisine verilecek herhangi bir hasarın, Filistinli grupların Gazze Şeridi'nde İsrail ile yapılan ateşkesten vazgeçmesine yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious