UNESCO'dan anadil raporu

UNESCO'dan anadil raporu.8202
  • Giriş : 21.02.2008 / 15:49:00

BM Eğitim, Bilim, Kültür Örgütü (UNESCO) 21 Şubat "Uluslararası Anadil Günü" dolayısıyla bir rapor yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

UNESCO'nun anadilin önemine, korunmasına ve desteklenmesine dikkat çekmek üzere yayımladığı raporda, kimlik, iletişim, sosyal bütünleşme, eğitim ve kalkınmanın temelini oluşturan dillerin, halklar ve tüm dünya için stratejik bir önem taşıması gerektiği belirtildi.

Raporda, dünya genelinde konuşulan 6 bin 700 dilin yarısından fazlasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğuna, bunların yüzde 96'sını ise sadece yüzde 4'lük bir topluluğun konuştuğuna dikkat çekildi.

UNESCO, diller öldüğünde kültürel çeşitliliğin ve insanlığın zenginliğinin de azaldığını belirterek, bölgesel ve ulusal dil politikalarıyla çok dilliliği artırmak için acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

Batılı ülkelerde toplumlararası bağlılığın kilit noktası olan göçmenlerin anadiline gerekli önemin verilmediğini vurgulayan UNESCO, Katalan, Bask ya da Frizonların anadillerinde eğitim görebilmek için yasal destek aldığı, ancak bu durumun bazı ülkelerde mümkün olmadığı belirtildi.

UNESCO raporunda, kökeni ne olursa olsun çocukların dil hakkını korumak için Avrupa'da yeni yönergeler hazırlanması gerektiği, bunun toplumsal bağlılık ve toplumda olumlu ortam oluşturulması için kaçınılmaz olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious