UNESCO'dan İstanbul'a 2010 uyarısı

UNESCO'dan İstanbul'a 2010 uyarısı.14525
  • Giriş : 28.06.2009 / 23:30:00
  • Güncelleme : 28.06.2009 / 23:24:36

UNESCO'nun bugün yapılan toplantısında İstanbul için kritik kararın eşiğine gelinirken 2010 için süre bir kez daha uzatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 
BM'nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi, eksikliklerini tamamlaması konusunda İstanbul'a 2010'a kadar bir kez daha süre verdi.

Komite'nin İspanya'nın Sevilla kentinde yaptığı bugünkü toplantıda, İstanbul'un Dünya Mirası listesinden çıkartılarak, ''tehlike altındaki miras listesine'' alınması konusu gündeme geldi.

Komite, İstanbul'a bir yıl daha süre vererek, bu konunun gelecek yıl yapılacak toplantıda ele alınmasını kararlaştırdı.

Toplantıda, nisan ayında İstanbul'u ziyaret eden UNESCO heyetinin raporu görüşüldü. Komite, İstanbul'a giden heyetin hazırladığı rapor doğrultusunda, İstanbul'a eksikliklerini tamamlaması konusunda 2010'a yeniden kadar süre verilmesini kararlaştırdı.

İstanbul'un, "Dünya Kültür Mirası" listesinden çıkartılması konusu 2006 yılında Litvanya'nın Vilnius'ta, ardından da 2008 yılında Kanada'nın Quebec kentinde düzenlediği toplantılarda gündeme gelmiş, her seferinde İstanbul'a eksikliklerini düzeltmesi için süre verilmişti.

Komite söz konusu toplantılarda, İstanbul'da alınması gereken önlemler konusunda bir dizi öneride bulunmuş ve görülen eksikliklerin düzeltilmesini istemişti.

İstanbul'un tarihi alanları, kültürel varlık olarak 1985 yılında Dünya Kültür Mirası listesine kaydedilmişti.

Dünya Mirasını Koruma Komitesi'nin, kentsel gelişim ve sit alanlarının korunmasına yönelik endişelerinin ardından, İstanbul'un bu listeden çıkarılması gündeme gelmişti.

Dünyanın 145 ülkesinden, 679 kültürel sit ve 174 doğal sit UNESCO'nun koruması altında bulunuyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*