Üniversite, devlete arazi kirası ödüyor

Üniversite, devlete arazi kirası ödüyor  .12194
  • Giriş : 10.03.2008 / 12:18:00

Devlet üniversitesi statüsündeki Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç, kampus içinde yer alan ve "orman kapsamında olduğu" gerekçesiyle devlete kira ödedikleri arazinin çözümü için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'ndan yard

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ), devletin kiracısı. Üniversite, kampus içinde yer alan 270 dönümlük arazi için "orman kapsamında olduğu" gerekçesiyle devlete yıllık 35 bin YTL civarında kira ödüyor. 1992'de kurulan AİBÜ'nün daha önce Gazi Üniversitesi'ne bağlı olan 650 dönümlük arazisi, o dönem hazine arazisi olarak tescil edildi. Arazi üzerindeki yüksekokul ve fakülte binaları da AİBÜ'ye bağlandı. Ancak Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, 1995'te mahkemeye başvurarak, arazinin 270 dönümlük bölümünün hazine arazisi olamayacağını iddia etti ve buranın orman arazisi statüsüne çevrilmesini istedi. 10 yıl süren davanın ardından mahkeme, üniversite aleyhine karar vererek tapuyu elinden aldı.

Rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç, arazi sorunun çözümü için Bolu Abant'a gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'ndan yardım istedi. Rektör Prof. Dr. Kılıç, arazideki binaların yüzde 80'inin İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırıldığını belirterek, "Orman Kanunu'ndaki 1 numaralı cetvelde, orman arazilerinin bedelsiz tahsis edildiği kurumlara yer veriliyor. Ancak üniversiteler bedelli tahsislerin sıralandığı 2 numaralı cetvelde yer alıyor. 2 numaralı cetvelde yer alması gereken, devlet değil, vakıf ve özel üniversitelerdir" dedi.

Prof. Dr. Kılıç'ın, "Sorun çözülürse size müteşekkir olurum." dediği Bakan Veysel Eroğlu da, "Konuyu biliyorum. Bir inceleyim. Oturalım, meseleyi çözelim." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious