Üniversite harçlarına zam sinyali

Üniversite harçlarına zam sinyali.10167
  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Hükümet, öğrenci harçlarını artırmayı planlıyor. Üç yıllık orta vadeli programla ortaya konan bu niyet, 2007 programında da “öğrenci katkı paylarının artırılması gerektiği” görüşüyle vurgulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümetin 2007-2009 dönemini kapsayan “Orta Vadeli Program”ı ve önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan “2007 Programı”, eğitim sistemine ilişkin yeni projeleri içeriyor.

Hükümet, her iki programda da yükseköğretimle ilgili önemli yeniliklere yer verdi. Üniversitelere idari ve mali özerklik kazandıracak hedefler belirlendi. Ancak bu çerçevedeki çözüm önerileri, öğrencilerin üstündeki katkı payı yükünün artacağını gösterdi.

Orta vadeli programda net ifadelerle “öğrencilerin eğitimin finansmanına daha fazla katılımı sağlanacaktır” denildi.

2007 programında ise üniversite gelirlerinin yüzde 4’ünün öğrenci katkı paylarından sağlandığı vurgulandı. “Yükseköğretimin yarı kamusal bir hizmet” ve “Kişisel getiri oranlarının sosyal getiriye göre fazla olması” gerekçe gösterilerek, “Öğrenci katkı paylaranının yükseköğretimin finansmanındaki payının artırılması gerekmektedir” denildi.

YÖK’TE DEĞİŞİM PLANI

Önceki yıllarda tartışılan fakat üniversitelerle hükümet arasında uzlaşma sağlanamadığı için rafa kaldırılan YÖK tasarısı da 2007 yılı programında yeniden gündeme getiriliyor.

Programda YÖK’ün “Yükseköğretim Koordinasyon Kurulu”na dönüştürülmesi de amaçlanıyor.

Yeniden yapılandırma kapsamında YÖK, planlama, standart belirleme ve koordinasyondan sorumlu hale getiriliyor. “Üniversitelerarası Kurul” ise akademik konularda en üst organ olarak yetkili kılınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious