Üniversite hastaneleri mahkemelik

Üniversite hastaneleri mahkemelik.8647
  • Giriş : 27.11.2008 / 11:45:00

Sağlık Bakanlığı, döner sermayeden yüksek ücretler vererek doktoru hastanede tutarken,üniversite hastaneleri tam tersi uygulamalar yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık çalışanlarına hak ettikleri döner sermaye verilmiyor. Sağlık Bakanlığı hastanesinde çalışan bir pratisyen hekim 873 Yeni Türk Lirası alırken, üniversite hastanesinde 575 YTL ödeniyor.

Küresel mali krizin ardından işçi çıkarmalar tartışılırken, devlet üniversitelerinde döner sermaye krizi yaşanıyor. Üniversite hastanelerinin büyük bölümü çalışanlara döner sermayeden eksik para ödüyor. Eylül ayında yürürlüğe giren düzenlemeye göre, sağlık çalışanlarına hastane gelirlerinden yüzde 150 pay verilmesi gerekirken üniversite yönetimleri eski düzeni işletiyor. Gelirlerden yüzde 50 daha az pay veriyor. Hal böyle olunca üniversite hastanesinde çalışan pratisyen hekim Sağlık Bakanlığı hastanesinde çalışan meslektaşından 300 Yeni Türk Lirası düşük döner sermaye alıyor. Hemşire, ebe, sağlık memuru, hasta bakıcı ve teknisyenler arasında da en az 300 YTL maaş uçurumu yaşanıyor.

Türk Sağlık-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, 25 üniversite hastanesinde personele, döner sermayeler yasaya rağmen eksik ödeniyor. Üniversite hastanelerinin döner sermayeleri Sağlık Bakanlığı hastaneleriyle eşitlenmesine rağmen üniversite hastaneleri gelir artışını çalışanlara yansıtmadı. 10'un üstünde üniversite ise sözleşmeli personele döner sermayeden pay vermiyor. 7 üniversite hastanesi ise kanun hükümlerini uygulayarak döner sermayeyi belirlenen oranlarda ödüyor. Sözleşmeli personele de döner sermaye veriyor.

ÜNİVERSİTELER MAHKEMEYE VERİLİYOR

Düşük ücret alanlar, üniversite hastanelerine tepkilerini göstermek için dilekçe kampanyası başlattı. Çalışanlar dilekçelerde, kanunda yapılan değişikliğe rağmen Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerdeki meslektaşlarından 300 YTL az döner sermaye aldıkları şikayetinde bulunuyor. Sendika, sorunun çözümü için ayrıca Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ı da ziyaret ederek üniversiteleri şikayet edecek. Kanuna uygun davranması için YÖK tarafından gerekli uyarı ve ikazların yapılmasını isteyecek olan Türk Sağlık-Sen, üniversite hastanelerinde gerekli düzenlemeleri yapmaması halinde söz konusu üniversiteler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili CİHAN'a açıklamada bulunan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Meclis, YÖK ve Maliye Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde döner sermaye oranlarının yüzde 100'den yüzde 150'ye yükseltildiğini hatırlattı. Eylül ayında kanunun yürürlüğe girdiğini aktaran Kahveci, "Ekim ayında personele gerekli ödemelerin yapılması gerekiyordu. Fakat ne yazık ki üniversite hastanelerinde bu kanunun gereğinin yerine getirilmediğini üzülerek görmekteyiz. Üniversite hastanelerinde çalışan personelimiz eksik döner sermayeye mahkum edilmek istenmekte, sözleşmelilere ise döner sermaye ödenmemekte ısrar edilmektedir. Bunun adı düpedüz hukuksuzluk, kanun tanımamaktır." diye konuştu.

Yasayla güvence altına alınan bir hakkın gasp edildiğine işaret eden Kahveci, üniversite hastanelerinde çalışanların mağduriyetlerinin devam etmesi halinde üniversite hastaneleri ve yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunarak dava açacaklarını söyledi.

Devlet hastanelerinde çalışanlar daha fazla kazanıyor

                                                       yüzde 100*           yüzde 150**

Pratisyen hekim                              575                         873

Hemşire-ebe                                    532                         798

Sağlık memuru                                342                         512

Memur                                               241                         362

Hasta bakıcı                                     213                         320

Teknisyen 427 641

*Üniversite hastanelerinin ödediği pay

**Sağlık Bakanlığı hastanelerinin ödediği pay

Yüzde 150 yerine yüzde 100 üzerinden pay veriyorlar

Kurum Yüzde

Hacettepe Ün. Hastanesi 100

Gazi Ün. Hastanesi 100

Ankara Ün. Hastanesi 80

Akdeniz Ün. Araşt. Uyg. eksik ödeniyor

Pamukkale Ün. Hastanesi 90

Trakya Ün. Hastanesi 70

Atatürk Ün. Hastanesi 115

Osmangazi Ün. Hastanesi 100

Gaziantep Ün. Şahinbey Hastanesi 100

Ege Ün. Hastanesi 70

İnönü Ün. Hastanesi eksik ödeniyor

Celal Bayar Ün. Hastanesi 110-125

Sütçüimam Ün. Hastanesi 100

19 Mayıs Ün. Hastanesi 100

Cumhuriyet Ün. Hastanesi 100

Karadeniz Teknik Ün. Hastanesi 80

Yüzüncüyıl Ün. Hastanesi 100

Karaelmas Ün. Hastanesi 120-130

Düzce Ün. Hastanesi 100

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*