Üniversite hastaneleri tartışılıyor

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, üniversite hastanelerinde özel muayene ve özel ameliyat sisteminin bir an önce kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mehter Takımı gösterisi ile karşılanan Bakan Akdağ, burada basın mensuplarını sorularını cevapladI. Bakan Akdağ, üniversite hastanelerinde özel muayene ve özel ameliyat sisteminin devam etmekte olduğunu belirterek, "Ben sisteme karşıyım. Nasıl ki Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda çalışanlar muayenehanelerini kapatıyorsa, hekimler kendi performansları ile verdikleri hizmet ölçüsünde ek ödemeler alıyorlarsa, mutlaka üniversite hastanelerinde de böyle bir sisteme dönmeliyiz. Aksi takdirde vatandaş kamuya ait bir hastenede, bu devletin ister sağlık bakanlığına ait hastane isterse üniversiteye bağlı hastane olsun hiç fark etmez, hizmet alabilmek için ayrıca cebinden para ödemek zorunda kalıyorsa kuşkusuz ki bu vatandaş için zor bir durum. Bunu mutlaka ülkenin gündeminden kaldırmalıyız." dedi.


TABİPLER BİRLİĞİNE GÖNDERME

Bakan Akdağ Türk Tabipler Birliği'ne de göndermede bulundu. Dünya Sağlık Örgütü'nün 53 ülke içerisinde yaptığı hekim sıralamasında Türkiye'nin 52. sırada olduğunu belirten Bakan Akdağ, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde her yüz bin kişiye 280 hekim düşerken, Türkiye'de her yüzbin kişiye 140 hekim düştüğünü söyledi.

Sağlık sisteminin en sorunlu alanının doktor sayısının yetersizliği olduğunun altını çizen Bakan Akdağ, "Maalesef yıllarca doktor sayısının bu yetersiz durumu ile ilgili olarak özellikle Tabipler Birliği örgütü Türkiye'de hekim sayısının çok fazla olduğu gibi yanlış bir bilgiyle toplumu bilgilendirdi. Hatta üzülerek ifade etmeliyim ki yakın bir zamanda da birliğin bir raporunda Türkiye'de hekim sayısı acilen azaltılmalıdır diye bir ifade var. Ülkemizde üniversite öğretim üyesi sayısı da Tıp Fakültesi öğretim üyesi sayısı da yeterli, mutlaka hekim sayısını artırmalıyız." şeklinde konuştu.

Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışan hekimlerin yüzde 56'sının muayenehanelerini kapattığını ve tam gün hastanelerde hizmet vermeye başladığını belirterek, bu durumun vatandaşın memnuniyetini büyük ölçüde artırdığını kaydetti.

Muayenesiz çalışan hekim oranını yüzde 11 ile devraldıklarını ve bunu yüzde 56'ya çıkardıklarını belirten Bakan Akdağ, şunları söyledi: "Bunun Malatya'da yüzde 65 olması da memnuniyet verici. Bu oranlar önümüzdeki günlerde daha yukarılara doğru çıkacaktır. Bu vatadaşın hizmet almasını çok kolaylaştırıyor. Vatandaşımız sağlık hizmeti almak için muayenehanenin yolunu tutmak zorunda olmadığını ilk defa 59. hükümet döneminde hissetti. Çok yanlış ve vatandaşı sıkıntıya sokan bir sistematik yapı mevcuttu. Bir devlet hastanesinden hizmet almak isterseniz önce muayenehanenin yolunu tutmak gerekiyordu. Bunu kırdık, bunu büyük ölçüde değiştirdik. Tamamen sıfırladığımızı söyleyemeyiz ama çok büyük bir mesafe aldık. Önümüzdeki yıllarda bu konuda biraz daha mesafe alacağımıza da inanıyorum."


PALETLİ KAR ARAÇLARI İLE HAVA AMBULANSLARI GELİYOR

112 ambulansları ile artık kırsala da hizmet verdiklerini ifade eden Bakan Akdağ, ambulans ağını çok daha yaygın bir hale getirerek, Avrupa'nın bir çok ülkesi ile boy ölçüşebilecek duruma geldiklerini kaydetti.

Önümüzdeki yıllarda ihtiyaç bölgelerine paletli kar araçları ve hava ambulansları ile sistemi biraz daha geliştireceklerini vurgulayan Bakan Akdağ, sağlıkta dönüşüm projesi ile her geçen gün sağlık hizmetlerinin daha iyiye gideceğini söyledi.

Bakan Akdağ daha sonra AK Parti il teşkilatını ziyaret etti. Beydağı Devlet ile Malatya Devlet Hastanesi'nde de incelemelerde bulunan Bakan Akdağ, hastane ziyaretlerini basına kapalı gerçekleştirdi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious