Üniversite öğrencilere kötü haber!

Üniversite öğrencilere kötü haber!.14809
  • Giriş : 04.03.2009 / 16:43:00

Üniversitelerde kısmi zamanlı olarak çalışan öğrencilerin durumlarına düzenleme getirildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversitelerde kısmi zamanlı olarak çalışan öğrencilerin aylık kazançlarından sadece iş kazası ve meslek hasltalığı sigortası primi kesintisi yapılacak.

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan yazılı açıklamada 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun ilgili maddesinde değişiklik yapılarak, üniversitelerde kısmi zamanlı olarak çalışan öğrencilerin durumlarına düzenleme getirildiği belirtildi.

Açıklamada, "Buna göre 5838 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"un 32. maddesi (2) numaralı fıkrasının (a) bendi ile 5510 sayılı "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu"nun 5. maddesi b bendine ekleme yapılmıştır.

Yapılan bu düzenleme ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerin aylık kazançlarından, sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi kesintisi uygulanacağı hüküm altına alınmıştır." denildi. Söz konusu uygulama, 01.10.2008 tarihinden itibaren (geriye yönelik) yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*