Üniversitede ek ders vurgunu iddiası

Üniversitede ek ders vurgunu iddiası.14903
  • Giriş : 13.11.2008 / 18:01:00

Tokat Gaizosmanpaşa Üniversitesi'nde YÖK'ün kesin kararına rağmen açılan ek ders programdan öğretim görevlilerinin binlerce YTL vurgun yaptığı ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Fen Bilimler Enstitüsü Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına dört senedir devam eden öğrenci alımı bu sene durduruldu. İlk bakışta üniversite idaresinin tasarrufu gibi görünen bu kararın arkasında soygun denilecek derecede inanılmaz bir yolsuzluk çıktı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) hiçbir devlet üniversitesine ikinci öğretim ( gece öğretimi) kapsamında “Tezsiz Yüksek Lisans Programı” açılmasına izin vermemiş olmasına rağmen, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Fen Bilimler Enstitüsü Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında ders veren öğretim üyelerine ek ders ücretlerinin, ikinci öğretim kapsamında ödendiği iddia edildi. Bu şekilde bir öğretim görevlisinin bir yarıyılda 4 bin ila 15 bin YTL arası ücret aldığı ileri sürülüyor. İddialara göre 4 yıl süren bu vurgun, YÖK'ün geçtiğimiz günlerde, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nden “Biz ikinci öğretim kapsamında hiçbir devlet üniversitesinden “Tezsiz Yüksek Program” açılmasına izin vermedik siz nasıl bu kapsamda ek ders ücreti ödersiniz?” diye bilgi istemesiyle sonlandırıldı.

GECE DERSLERİ GÜNDÜZ VE HAFTASONU YAPILMIŞ

4 yıl süren usulsüz gece öğretimi için YÖK kanununda “Saat 17.00 den sonra başlar” denilmesine rağmen Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde bu dersler hafta sonları ve gündüz saatlerinde yapıldığı ortaya çıktı. Vurgunun boyutu sadece bu kadar değil. İkinci öğretim kapsamında bir öğretim üyesi haftada en fazla on saat ders verebilirken, “Tezsiz Yüksek Lisans Programları”nda ders veren öğretim üyelerinin, lisans programlarında haftalık on saatlik gece ders limitini doldurmasına rağmen, Tezsiz yüksek Lisans Programlarından da ayrıca haftalık ikinci on saatlik ek ders ücreti almış. Kanunda “Gece ek ders ücreti, gündüz ek ders ücretinin üç katından fazla olamaz” denilmesine rağmen, gündüz ders ücretinin on katına kadar çıkılarak Tezsiz Yüksek Lisans ek ders ücreti belirlenmiş.

Göz göre göre “yasalar çiğnenerek” yapılan bu soygundan YÖK, Maliye Bakanlığı ve Sayıştay haberdar edilmesine rağmen iki yıl daha sürdürüldüğü ve gelen şikayetler üzerine de Tezsiz Yüksek Lisans Programlarını kapatıldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*