'Üniversitede polis görmek istemiyoruz'

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi'nde (EÜ) bir süredir yaşanan gerginliği protesto eden kalabalık bir grup, kampüs içinde yürüyüş düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

EÜ Edebiyat Fakültesi önünde toplanan grup, daha sonra sloganlar eşliğinde Öğrenci Çarşısı'na kadar gitti. Grup adına basın açıklaması okuyan Mehmet Esen, akademisyenler, öğrenciler ve öğrenci velilerinin üniversiteye sahip çıktığını söyledi. Polisin kampüs içinde bulunmasının doğru olmadığını söyleyen Esen, "27 Aralık 2005 günü üniversite öğrencileri ve öğretim görevlileri, polis copu ve gaz bombasıyla tanışmıştı. Aslında polisin kampüs içinde olması ilk değildi. O zaman bunun son olması gerektiğini söylemiştik ama olmadı. Polis panzerleri, güvenliği sağlamak gerekçesiyle yine kampüse girdi. 5 Aralık günü demokrat öğrenciler ve üniversite çalışanları bir basın açıklaması yapmak istedi fakat bu kez polisten önce güvenliği sağlamak için harekete geçen polis değil, Türk İntikam Tugayı oldu." dedi.

Öğrenci velilerini temsilen konuşan Rauf Cankurtaran ise veliler olarak üniversite içinde her türlü "gerici" faaliyetin karşısında olduklarını kaydetti. Grup daha sonra sessizce dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious