Üniversitedeki katliamda ihmal suçlaması

Üniversitedeki katliamda ihmal suçlaması.9409
  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

ABD’nin Vriginia Tech Üniversitesi kampüsünde 32 kişinin öldüğü silahlı saldırıyla ilgili olarak yetkililer ihmalkar davranmakla suçlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kızgınlığın hakim olduğu kampüste hayatta kalmayı başaranlar, yetkilileri, saldırıların iki saat arayla düzenlendiği hatırlatılarak, "bu arada önlem almamakla" suçluyor. Sessizliğin hakim olduğu kampüste öğrenciler, saldırı sırasında kampüsün neden kapatılmadığını sorguluyor, yetkililer ise kendilerini ikinci saldırı ihtimalini tahmin edemedikleri şeklinde savunuyor.

Bazı öğrenciler ilk saldırıdan saatler sonra aldıkları elektronik mesajda "Silahlı bir adam kampüste başıboş bir şekilde dolanıyor. İkinci bir duyuraya kadar binalarda kalın ve pencerelerden uzak durun" şeklinde uyarıldıklarını kaydetti.

Kampüsde dün kimliği belirsiz bir saldırgan, kafasına kurşun sıkarak intihar etmeden önce 32 kişinin hayatını sona erdirdi. Yatakhanede iki kişinin öldüğü ilk saldırıdan iki saat sonra saldırgan birkaç dakika içinde mühendislik binasında 30 kişiyi daha öldürdü.

ABD Başkanı George Bush, 26 bin öğrenciye yuva olan Blacksburg şehrindeki üniversitede düzenlenen saldırıyla "şoke olduklarını ve çok üzüldüklerini" ifade etti.

İKİ SALDIRI ARASINDA BAĞLANTI VAR MI?

Bu arada polis, kampüsteki iki saldırının bağlantılı olduğu konusunda kesin açıklama yapmadı, ancak olay yerinde iki silah ele geçirildiğini doğruladı.

İntihar eden saldırganın kimliğini öğrenen, ancak henüz kamuya açıklamayan polis, saldırının amacıyla ilgili henüz bir ipucuna rastlanmadığını bildirdi. Polis ayrıca, saldırganın başka saldırı düzenleyeceğinin tahmin edilmediğini ve hatta ilk saldırıdan sonra kampüsü terk ettiğinin sanıldığını itiraf etti.

Virginia Tech polis müdürü Wendell Flinchum da, saldırganın bir işbirlikçisinin olma ihtimalini gözardı etmediklerini söyledi. Saldırganın öğrenci olup olmadığı konusunda polis bir şey söylemezken, görgü tanıkları, saldırganın kampüs içindeki binaların yerini çok iyi bildiğini tamhin ediyor.

Görgü tanıkları, saldırganı, yaklaşık 1,80 metre boyunda, genç, Asyalı ve ilginç giyimli biri olarak tarif etti.

ÇİN

Öte yandan, saldırganın Asyalılara benzediği yönündeki tarif ve haberlerin ardından Çin, Virginia Tech Üniversitesini kana bulayan kişinin Çinli olup olmadığının bilinmediğini açıkladı.

ABD’yi dehşete düşüren saldırı nedeniyle baş sağlığı dileyen Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Jiancao, "Çok üzücü bir olay. Şaşkına döndük ve Virginia halkına baş sağlığı diliyoruz. Saldırganın Çinli bir öğrenci olup olmadığına gelince, bu yöndeki bilgileri görmedik, ama bildiğimiz kadarıyla soruşturma sürüyor ve spekülasyon yapmamalıyız" diye konuştu.

Çin Dışişleri Bakanı Li Zhaoxing da, Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a bir baş sağlığı mesajı gönderdi.

Chicago Sun Times gazetesi, saldırganın Ağustosta Şanghay’daki Amerikan temsilciliğinden verilen vizeyle gelen 24 yaşında bir Çinli öğrenci olduğunu yazmıştı.

Saldırgan üniversitenin öğrencisi çıktı

32 kişiyi öldüren saldırganın, aynı üniversitenin öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

Üniversite rektörü Charles Steger, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, kafasına kurşun sıkarak intihar etmeden önce kampüste terör estiren saldırganın, Asyalı olduğunu ve üniversitenin yatakhanesinde kaldığını söyledi.

Rektör, saldırganın ismini açıklamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious