Üniversiteler ekonomik ve mali sıkıntı içinde

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras, yeni kurulan 15 yeni üniversite ile birlikte 68 devlet ve 24 vakıf üniversitesinin büyük ekonomik ve idari sıkıntılar içinde olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aras, "Ülkemizde bu yıl devlet üniversitelerinin ancak 1/3'ü projeler için bütçelerinden artış sağlayabilmiş, 1/3'ü önemsiz artış ve azalmalar kaydederken diğer 1/3'ü oluşturan üniversitelerimizin bütçelerinde ise yıllık enflasyona ek olarak yüzde 15-52 oranında azalmalar olmuştur" diye konuştu.

Ankara Üniversitesi 60. yıl kutlaması çerçevesinde tıp fakültesi morfoloji binasında bir tören gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de katıldığı törende konuşan Rektör Nusret Aras, Türkiye'de yeni kurulan 15 yeni üniversite ile birlikte 68 devlet ve 24 vakıf üniversitesinin bulunduğunu belirtti.

Devlet üniversitelerinin hemen hepsinin büyük ekonomik ve idari sıkıntılarla uğraştığını, bu sorunların da üniversitelerin ilerlemesi açısından büyük engel oluşturduğunu kaydeden Aras, "Dünya ülkelerindeki hiçbir devlet topyekün savaş, bütün ülkeyi içine alan tabii felaketler veya salgın hastalıklar dışında üniversitelerin bütçelerini kesmemektedir. Ülkemizde ise bu yıl devlet üniversitelerinin ancak 1/3'ü projeler için bütçelerinden artış sağlayabilmiş, 1/3'ü önemsiz artış ve azalmalar kaydederken diğer 1/3'ü oluşturan üniversitelerimizin bütçelerinde ise yıllık enflasyona ek olarak üyzde 15-52 oranında azalmalar olmuştur" diye konuştu.

Enflasyonla savaşın kazanılmasının üniversitelerin aldığı desteği kesmeye bağlandığını savunan Aras,"Diğer taraftan akademik özerkliği destekleyen idari ve mali özerkliğin olmaması, elde edilen gelirlerin rasyonel ve hızlı bir şekilde yatırımlara dönüşmesini engellemektedir" dedi.

Aras, türban sorunun ise bazı çevreler tarafından sürekli gündemde tutularak gerginlik yaratıldığını ileri sürdü.

Törende, Dr. Bilal Şimşir, Gazeteci İlhan Selçuk, Prof. Dr. Talat Halman, Yazar Turgut Özakman ve Prof. Dr. Vamık D. Volkan'a ise onursal doktora ünvanları verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious