Üniversiteler milletin, birilerinin ideolojik merkezi değil!

Üniversiteler milletin, birilerinin ideolojik merkezi değil!.27534
  • Giriş : 03.02.2008 / 12:40:00

Yasakçı rektörlere tepki: Üniversiteler milletin, birilerinin ideolojik merkezi değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başörtüsünün serbest bırakılmasına karşı çıkan rektörlerin tavrı, siyasetçileri kızdırdı. Parti sözcüleri, "Derslere girmeyiz, üniversitelerin kapısına kilit vururuz." gibi antidemokratik söylemlerde bulunan rektör ve akademisyenlere sert tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, milletin ve devletin olan üniversitelerin "birilerinin ideolojik gösterilerinin merkezi" olmadığını söyledi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, hiçbir rektörün çıkıp, 'sen saçını şu tarafa taradın diye, seni okula almıyorum' diyemeyeceğini ifade etti. En sert eleştiriler ise BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'ndan geldi. Öğretim üyelerinin "TBMM'nin çıkardığı bir kanunu tanımam" konumuna sahip olmadığını belirten BBP lideri, "TBMM'nin üstünde değilsiniz. Maaşınızı görev yapmak için alıyorsunuz. 'Görev yapmayacağım' diyorsanız ideolojik mücadele yaptığın derneğe gidersin." dedi. Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu da, sorunun çözüm yerinin Meclis olduğunu, siyasetin zeminine müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi. Siyasetin gündeminde dün bazı rektörlerin ve akademisyenlerin başörtüsü konusunda yaptığı tuhaf açıklamalar vardı. Üniversite camiasından çıkan antidemokratik seslere cevap veren AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, akademisyenlerin bilim üretmesi gerektiğini kaydetti. "Üniversiteler bu milletin ve devletin üniversitesidir." uyarısında bulunan Bozdağ, bilim kurumlarının kimsenin ideoloji merkezi olmadığını vurguladı. Bozdağ, "Bir ideolojik yaklaşımla Türkiye'nin bilim yuvalarını farklı yönlere çekmeye ne siyasilerin ne de öğretim üyelerinin hakkı yoktur." diye konuştu.

Teklifin diğer sahibi MHP'den de benzer tepkiler geldi. Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğuna dikkat çekerek, rektörlerin kurallara uymak zorunda olduğunun altını çizdi. Vural, hiçbir rektörün çıkıp, 'sen saçını şu tarafa taradın diye, seni okula almıyorum' diyemeyeceğine dikkat çekti. ural, "Bu yetkiyi nereden alıyorsun? Yasalarla verilmiş haktan kimseyi mahrum bırakamazsın. Yasalar, keyfiliği ortadan kaldırır." ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu da başörtüsü yasağını "yüzkarası, çağdışı bir uygulama" olarak nitelendirdi. Yasağın eğitim hakkını ve özgürlükleri kısıtladığını anlatan DP lideri, gerek bireysel hak ve özgürlükler gerekse din ve vicdan özgürlüklerinin olabildiğince geniş tutulması gerektiğini vurguladı. Soylu, "Bu ülkede bireysel hak ve özgürlükler açısından okumak isteyen genç kızlarımız okula başörtüsü ile gidebilmelidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious