Üniversitelerarası Kurul toplandı

Üniversitelerarası Kurul toplandı.15322
  • Giriş : 01.07.2008 / 13:19:00

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Yüksek Planlama Kurulu, 2008 yılında kullanılmak üzere üniversitelerimizin ağırlıklı olarak yarım kalan dersliklerini tamirat amacıyla 205 milyon YTL ek kaynak vermiştir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın Başkanlığı'nda ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde toplandı.

Toplantıya, Özcan ile bazı YÖK Genel Kurulu üyeleri de katıldı.

Yüksek öğretim sisteminin önündeki sorunlara değinen Özcan, en önemli sorunlarından birinin üniversite kapılarında bekleyen gençler için yeterli kapasitenin olmaması olduğunu belirtti. Bu kapasitenin mutlaka yaratılması gerektiğini anlatan Özcan, ''Her yıl 'belki şimdi kazanırım' beklentisi ile öğrenci seçme sınavına tekrar tekrar giren yaklaşık 1 milyon 200 bin genci üniversiteli yapacak en uygun yolları bulmalıyız'' diye konuştu.

''Hepimizin üzerinde anlaştığı, ancak bugüne kadar başaramadığımız şey gençlerimizi orta öğretim sırasında kendi istekleri ile bir mesleğe yönlendirmektir'' diyen özcan, bunun amacının, meslek lisesi ve genel lisede okuyan öğrenci oranını, gelişmiş ülkelerdeki yüzde 70 ve yüzde 30 oranına dönüştürmek olduğunu söyledi.

Özcan, şunları kaydetti:

''Bu yapılırken meslek lisesinde okuyan öğrencilerimizi cezalandırıcı, onlar için modern kast sistemleri kurmak yerine özendirici, ödüllendirici ve geçişkenliğe imkan sağlayan bir model geliştirilmelidir. Bu bağlamda mesleki eğitimin de yeniden ele alınması gerekmektedir. YÖK'ün, Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme Komisyonu'nun bu konuda yaptığı çalışma olgunlaşma aşamasındadır. Kısa bir süre sonra tartışmaya açılacaktır.''

Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın da, konuşmasında, toplantıyı YÖK Başkanı ve üyeleri ile birlikte konsensüs içinde yapacaklarını söyledi.

Akaydın, şunları kaydetti:

''Uzun zamandır özlediğimiz bir ortamda toplantı açılışı yapmaktan mutluluk duyuyorum. Geçtiğimiz 5 aylık dönemde bazı sıkıntılar yaşanmıştı. Belki bugün kaseti geri sarsak, başa dönsek hepimiz bundan bir takım çıkarsamalar yapsak, bir daha bu olayları yaşamazdık diye düşünüyorum. Bunun çok samimi duygular olarak algılanmasını istiyorum. Bugün gelinen birliktelikten büyük bir mutluluk duyuyorum. Hepimizin tek ortak amacı, Türk yüksek öğretiminin çıkarları ve gönenci diye düşünüyorum.''

Konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam eden toplantıda, ÜAK kontenjanından YÖK Genel Kurulu üyeliği sona eren Prof. Dr. Mustafa İlhan'ın yerine yeni üye adayı belirlemek için seçim yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious