Üniversitelerarası Kurul toplantısından şok açıklama

Üniversitelerarası Kurul toplantısından şok açıklama.41490
  • Giriş : 01.02.2008 / 13:45:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 14:41:35

Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın'dan şok açıklamalar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mustafa Ayaydın, bugünkü toplantı sonrası şu açıklamayı yaptı:

Kamuoyuna Duyuru:


- Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda ve yasalarda yapılmak istenilen değişiklikler Cumhuriyetimizin laiklik ilkesini ortadan kaldırma çabalarını arttıracaktır.

- Bu değişiklikler sonunda üniversitelerimizin akılcılık ve bilimsel mantıktan uzaklaşması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin din devletine dönüşümü kaçınılmaz olacaktır.

- Din ve vicdan özgürlüğünü sağlamak amacıyla yapılmak istendiği ifade edilen Anayasa değişikliğinin tüm kamu kurumlarını ve kamusal alanı da içine alacak genişlikte olduğu değerlendirilmektedir.

- Değişikliklerin yalnızca üniversite öğrencilerini kapsayacağı varsayımı tamamen geçersiz, öngörüsüzlük ve gerçeği saptırmaktır.

- Anayasa Değişikliği olmadan türbanın tüm kamu kurumlarına yayılması isteğinin bazı yetkililer tarafından sıkça ifade edilmeye başlanması da bu değerlendirmemizi doğrulamaktadır.

- Üniversiteler inançların değil bilimsel özgürlüğün yaşanacağı yerler olup esas ayrımcılık ve eşit olmayan davranışın üniversitelerimizde türbanla eğitim başladıktan sonra olacağına kuşku yoktur.

- Öğrenciler türbanlı ya da türbansız olmalarına göre ayırt edilip edilmediklerini ancak bundan sonra yaşayabileceklerdir.

- Laiklik, hukukun üstünlüğü, Atatürk ilkeleri ve benzeri değerlere bağlılıklarını ifade edenler, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal kuruluşları olan yüksek mahkemelerin bağlayıcı kararlarını ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin ilgili kararlarını da dikkate almalıdırlar.

- Yasal değişikliklerin üniversitelerdeki her türlü eğitim öğretim ve akademik çalışmaları etkileyeceği inancında olan Üniversitelerarası Kurul bu yasal değişikliklerle Cumhuriyet kazanımlarının yok olacağını ve kaybedeceklerimizin bir kez daha yerine konamayacağının bilincindedir.

- Kurulumuz Anayasa Değişikliği önerisi yapanları ne yazık ki Türkiye'nin laik düzenininin yok olacağını ve üniversitelerde eğitim öğretim düzeyini bozacağını farkedemeyen Anayasa taslağı hazırlama üyelerini ve bu görüşleri benimseyen veya sessiz kalanları bir kez daha uyarmayı kararlaştırmıştır.

- Saygılarımla...

Toplantı, tüm rektörlerin 'bravo Sayın Başkan' sloganları ve alkışlar eşliğinde sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious