Üniversitelerde çıkan olayların geri planında ne var?

Üniversitelerde çıkan olayların geri planında ne var?.20841
  • Giriş : 27.03.2008 / 08:29:00

Gerginliğin eksik olmadığı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) yine gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Önceki gün gerçekleşen ve 8 polis ile 2 öğrencinin yaralandığı olayların ardından eğitim ve öğretime ara verilen fakültede endişeli bekleyiş sürüyor.

Karşıt görüşlülerin kavgalarından bıkan diğer öğrenciler ise fakültede yaşananların perde arkasına ilişkin ilginç bilgiler veriyor. Adını vermek istemeyen öğrencilerden biri, "İki grubun önde gelen isimleri, birlikte ne zaman kavga edeceklerini kararlaştırıyorlar." diyerek, provokasyona dikkat çekiyor.

Pazartesi gününe kadar tatil edilen kurumda, yönetimin tutumu da eleştiriliyor. Olayları engellemek için 2 yıl önce girişlere yerleştirdiği kamera ve x-ray'lere rağmen sopa ve kesici aletlerin fakülteye sokulması bazı soru işaretlerine neden oluyor. Fakültede 4 yıldır eğitim gören bir öğrenci, "Grupların okula kavgalarda kullanabilecekleri malzemeleri nasıl soktuklarını anlayamıyoruz." diyor. Öğrencilerin anlattıklarına göre, kavgalar genellikle orta bahçede filizleniyor. Burada bulunan iki kantinde karşılıklı sataşmalarla başlayan söz düellosu, kısa sürede taşlı sopalı çatışmaya dönüşüyor. Gruplar, kendi görüşlerini ifade etmek için değil provokasyon amaçlı gösteriler düzenliyor. Öğrencilerden biri şahit olduğu bir olayı şöyle anlatıyor: "29 Şubat'taki öğrenci olayları kantinde çay içerken planlandı. İki grubun önde gelen isimleri, benim yanımda 1 saat sonra çatışacaklarını söylediler. Gerçekten 1 saat sonra olaylar çıktı." Fakültede karşıt görüşlü öğrenciler arasında önceki gün çıkan olaylar sırasında 'polise mukavemette bulunduğu' iddia edilen İ.Ö., E.Ş. ve İ.Y. isimli 3 öğrenci tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Öte yandan, DTCF'deki olaylar üniversitenin Tandoğan Kampüsü'ne de sıçradı. İddiaya göre, Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kantinine gelen iki öğrenci 1968'lerin sol siyasi görüşlerini simgeleyen liderlerinin fotoğrafları bulunan bir pankart asmak istedi. Bir başka grup ise buna karşı çıktı. Pankart asılmasına karşı çıkanlardan olduğu iddia edilen öğrencilerden biri elinde satırla öğrenciler Ali D. ve Çağlayan Ç.'ye saldırdı. Kimliği belirlenemeyen saldırgan, iki öğrencinin başlarına ve bacaklarına satırla vurduktan sonra olay yerinden uzaklaştı. Öğrenciler güvenlik görevlileri tarafından acil servise kaldırıldı. Öğrencilerin durumlarının iyi olduğu öğrenildi

KAVGA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious