"Üniversitelerde öğrenciye kıyafet dayatılmamalı"

  • Giriş : 30.01.2008 / 15:44:00

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, "Üniversitelerin bilimle uğraşmak yerine kılık kıyafetle, saçla sakalla uğraşması akıl alır gibi değildir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üniversitelerde eğitim alacaklara, yani kamu hizmeti alanlara kılık kıyafet dayatılmamalıdır" diye konuştu.
TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Ufuk Uras, AK Parti ve MHP'nin ortak teklifinin, türban sorununu çözmeyeceğini savundu. Bu teklifin, kurumsal, siyasal ve gündelik hayatta karmaşa yaratmaya namzet olduğunu savunan Ufuk Uras, başörtüsünün, bugün inanç ve öğretim alanıyla sınırlı bir mesele olmadığını, siyasal güçler tarafından kuşatılmış bir konu olduğunu kaydetti.

Türbanın, Türkiye'nin 12 Eylül 1980 darbesinden sonra sert olarak hissetmeye başladığı bir sorun olduğunu ifade eden Ufuk Uras, Türkiye'de Alevilerin, Kürtlerin önemli sorunları dururken tünban konusuna öncelik verilmesini eleştirdi.

ÖDP Genel Başkanı Uras, "Üniversitelerin bilimle uğraşmak yerine kılık kıyafetle, saçla sakalla uğraşması akıl alır gibi değildir. Üniversitelerde eğitim alacaklara, yani kamu hizmeti alanlara kılık kıyafet dayatılmamalıdır" diye konuştu.

Özgürlüklerin bir bütün olarak ele alınmasını isteyen Ufuk Uras, şöyle konuştu: ''Üniversite ortamında eğitim alan reşit insanlara yasa yoluyla 'GATA fiyongu, çene altı bağlaması' gibi örtünme metotları önerilmesi de laik ve demokratik bir ülkede oldukça tuhaf kaçmaktadır. Başörtüsünün nasıl bağlanacağına ilişkin bir tanımın yasalara girmesi, Türkiye'nin yaşamakta olduğu son derece sağlıksız koşulları göstermektedir.

İnançla ilgili konuları Anayasa çerçevesinde çözme çabası modern bir anlayışın ürünü değildir. Bu yolla sağlanan bir özgürlük sorunlu olacaktır. Özgürlükçü bir laiklik anlayışını benimsemek yerine, laikliğin içini boşaltarak dogmalaştıran anlayışın, bu sorunla ilgili payının yüksek olduğu aşikardır. Türkiye, korku yayarak siyaset yapma anlayışından bir an evvel uzaklaşmalıdır.''

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious