Üniversitelerde özgürlük süreci nasıl işleyecek?

Üniversitelerde özgürlük süreci nasıl işleyecek?.13751
  • Giriş : 11.02.2008 / 02:10:00
  • Güncelleme : 11.02.2008 / 01:02:25

Anayasa değişikliğinin meclis genel kurulunda kabulünün ardından gözler Çankaya Köşkü'ne çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başörtüsü yasağını kaldıracak Anayasa değişikliğinin meclis genel kurulunda kabulünün ardından gözler Çankaya Köşkü'ne çevrildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, bireysel haklar ve özgürlükler kapsamında gördüğü başörtüsü serbestliğini, referanduma götürmesi beklenmiyor. Anayasa değişikliğini uygulayacak olan üniversitelerin tutumu ise merak ediliyor.

Başörtüsü yasağını kaldıran düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda kabulünün ardından, onay için pazartesi günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sevk edilecek.

Değişikliği referanduma sunma yetkisi bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, başörtüsünü bireysel haklar ve özgürlükler kapsamında gördüğü biliniyor. Bu sebeple Cumhurbaşkanı'nın Anayasa değişikliğini inceledikten sonra onaylaması bekleniyor.

Anayasa değişikliği, resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Bu sayede, üniversitelerde kılık kıyafet sebebiyle ayrımcılık yapılamayacağı Anayasa ile güvence altına alınmış olacak.

Bundan sonra ise gözler, uygulamayı gerçekleştirecek olan üniversitelere çevrilecek. Üniversitelerin uygulamada keyfii davranmaması içinse YÖK Kanunu'nun ek 17. maddesinin değiştirilmesi planlanıyor.

YÖK KANUNU EK 17. MADDE

"Hiç kimse, başının örtülü olması sebebiyle yüksek öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz. Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkan verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir"

AK Parti ve MHP'nin ortak önerisi olan değişiklik teklifinde, başın ne şekilde örtüleceğinin tarif ediliyor olmasının, sakınca doğurabileceği ifade ediliyor. Maddenin öngörülen haliyle yasalaşması durumunda Anayasa Mahkemesi'nden dönmesinden endişe ediliyor.

Bu nedenle ek 17. maddeden "Çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir" cümlesinin çıkarılması gündemde.

YÖK KANUNU EK 17. MADDE

"Başın örtülmesi kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkan verecek şekilde olması gerekir"

AK Parti kurmayları, muhalefetin Ek 17. maddeyle ilgili değişiklik önerilerine açık olduklarını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious