Üniversitelerde 'reis' icraatları

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Gazi ve Mersin üniversitelerinde arkası arkasına yaşanan şiddet olayları, "Üniversiteler yeniden bazı silahlı grupların kontrolüne mi geçiyor" sorusunu gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kadir Cangız-bay'ın arabasının tekerlekleri bıçakla parçalandı. Saldırganlar arabanın üzerine, "Üniversite bizim kalemiz. Sen buraya giremezsin. Sabrımızı zorlama" ifadelerinin yer aldığı bir not bıraktı. Cangızbay, yaşanan saldırıyla ilgili Birgün muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Olaydan sonra kafamı toplamış değilim. Rahatsız oldum, tedirginlik hissediyorum. 32 yıldır ders veriyorum böyle bir şey yaşamadım" diye konuştu.

Birkaç ay önce ders çıkışında bir grup öğrenci tarafından tehdit edildiğini söyleyen Cangızbay, "Bu olayı fakülte idaresi de gördü. Ancak bir tedbir alınmadı. O zaman çok önemsememiştik." dedi.

Mersin Üniversitesi'nde ise çimlerin üzerinde ve kantinde oturan öğrencilere ellerinde satırlar ve zincirlen bulunan 40 kişilik bir grup saldırdı.

Mersin Üniversitesi öğrencileri yaşananları şöyle anlatıyor: "40 kadar öğrenci, ellerinde silahlar, satırlar, zincirler, bıçaklar ve taşlarla Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak çimlerde ve kantin masalarında oturan öğrencilerin üzerlerine saldırdı. Önlerine gelen herkese saldırıp, kızları saçlarından sürüklediler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious