Üniversitelerde yatay geçiş yöntemi

Üniversitelerde yatay geçiş yöntemi.10963
  • Giriş : 28.06.2009 / 10:23:00

Aynı üniversite içinde fakülte, yüksekokul ve bölümler arasındaki yatay geçişlere ilişkin kurallar, yönetmelik esasları çerçevesinde ''üniversitelerin senatolarınca'' belirlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının, Yükseköğretim Kurumları Arasında Ön Lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, 21 Ekim 1982 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Arasında Ön Lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 10. maddesi değiştirildi.

Yönetmelik değişikliği ile aynı üniversite içinde fakülte, yüksekokul ve bölümler arasındaki yatay geçişlere ilişkin kurallar, bu yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde, ''üniversitelerin senatolarınca'' belirlenecek. Ancak, ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavla yükseköğretim kurumlarına yerleştirilen öğrencinin yerleştirmede esas alınan merkezi sınav puanının, yatay geçiş yapmak istediği programla ilgili olarak, merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla yurt içindeki üniversitelerde kayıt yaptıran en düşük puanlı öğrencinin puanından az olmaması şart olacak.

Aynı üniversite içinde fakülte, yüksekokul ve bölümler arasındaki yatay geçişler, daha önce ''üniversite yönetim kurullarınca belirlenen esaslar çerçevesinde'' düzenleniyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*