"Üniversitelere 5 bin araştırma görevlisi kadrosu verildi

  • Giriş : 24.01.2008 / 14:15:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bu yıl üniversitelere 5 bin araştırma görevlisi kadrosu verildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Çelik, yurtdışına gönderilecek öğrencileri uğurlama töreninde konuştu. Çelik, hükümetleri döneminde AR-GE için ayrılan kaynak miktarında önemli artış olduğunu söyledi. Çelik, Türkiye'nin 2007 yılında ihracatının 106 milyar dolar olduğunu ve bunun yüzde 95'inin sanayi ürünü olduğunu hatırlattı.

Bakan Çelik, Türkiye'de şu anda 115 üniversite bulunduğunu, hükümetleri döneminde açılan üniversite sayısının 39 olduğunu belirtti. Üniversitelerin 85'inin devlet, 30'unun ise vakıf üniversitesi olduğunu kaydeden Çelik, bugün Meclis Genel Kurulu'nda ihtisas alanı denizcilik olan Piri Reis Vakıf Üniversitesi'nin kurulması yönündeki kanunun görüşüleceğini vurguladı.

Çelik, göreve geldiklerinde 9 ilde bulunan bilim ve sanat merkezi sayısının 43'e, ilde faaliyete geçirildiğini, 81 ilde de bu merkezlerin kurulması yönündeki çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Çelik, Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapılan bilim olimpiyatlarının bütün illerde yapılmaya başlandığını ve yetenekli öğrencilerin tespit edilerek, özel bir şekilde ilgilenildiğini anlattı.

Bütün üniversitelerde görev yapan araştırma görevlisi sayısının 30 bin olduğunu hatırlatan Çelik, bu yıl üniversitelere 5 bin yeni araştırma görevlisi kadrosu verileceğini kaydetti. Çelik, TÜBİTAK tarafından master ve doktora yapan 5 bin öğrenciye aylık burs verildiğini vurguladı.

Atatürk döneminde çıkarılan 1416 sayılı yasa ile ilk kez 1929 yılında yurtdışına öğrenci gönderildiğini hatırlatan Çelik, son 10-15 yıl içerisinde yurtdışına gönderilen öğrenci sayısında ciddi bir şekilde azalma olduğunu kaydetti. Çelik, 1993-94 yıllarında gönderilen öğrencilerin sebepsiz şekilde geri çağrılmalarından dolayı ciddi sorunların ortaya çıktığını ve bunun giderilmesi için yasal düzenleme yaptıklarını kaydetti.

Yurtdışına gönderilecek öğrencilerin ALES'ten 80'in üzerinde puan almış olmaları ve not ortalamalarının ise 70'in üzerinde olması şartı olduğuna işaret eden Çelik, bu yıl gönderilecek öğrenci sayısını yakalayamadıklarını kaydetti.

Bakan Çelik, konuşmasının sonunda öğrencilere, gittikleri ülkelerde kalmadan bir an önce gelmeleri uyarısında da bulundu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious