Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor

Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor.13300
  • Giriş : 30.01.2008 / 16:59:00

Yeni üniversiteler kurulurken, bünyesinde fen, edebiyat veya fen-edebiyat fakültesi bulunma zorunluluğu kaldırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmelerine dün başlanan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Yasayla, üniversitelerin kurulabilmesi için fen, edebiyat veya fen-edebiyat fakültelerinin bulunma zorunluluğu kaldırılırken, en az 3 fakülte bulunma zorunluluğu getiriliyor.

Ayrıca, günün ihtiyacına göre fakülte kurulmasına da imkan tanınıyor.

Düzenlemeyle, Türk Deniz Vakfı tarafından İstanbul'da "Piri Reis Üniversitesi" adıyla vakıf üniversitesi kurulması da öngörülüyor.

Kurulacak bu üniversitenin bünyesinde, fen-edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik fakülteleri ile denizcilik yüksekokulu, fen bilimleri ve sosyal bilimler enstitüsü bulunacak.

Tasarının kabul edilmesinin ardından, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e geri gönderilen Vakıflar Kanunu'nun görüşmelerine başlandı.

9 ilde daha üniversite kurulacak

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bu yıl içinde 9 ilde üniversite kurulacağını söyledi.

Türkiye'de ihtiyacın üzerinde teknik eğitim fakültesi bulunduğunu belirten Çelik, yenilerinin kurulmasını öngörmediklerini söyledi.

Meclis'te tasarı üzerinde konuşan AK Parti Mersin Milletvekili Ömer İnan da, Türkiye'de 30'u vakıf, 85'i devlet olmak üzere 115 üniversite bulunduğunu belirterek, sayıdaki bu gelişmeye karşılık kalitede aynı gelişmenin olmadığını söyledi.

Üniversitelerdeki rektör seçimini de eleştiren İnan, "155 üyeli bir üniversitede 5 üyenin oyunu alan bir kişi rektör olabiliyor. Bu garabeti devam ettirecek miyiz?" dedi.

Genç: "Kara çarşaflılar ülkesi..."

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, verdiği önerge üzerinde konuşurken, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılması amacıyla yapılmak istenen Anayasa değişikliğini eleştirdi.

Yeni düzenlemeyle, "üniversitelerde farklı kesimlerin farklı renkte türban takacağını" ileri süren Genç, bunun ayrımcılık yaratacağını ve yükseköğretim kurumlarında barış ortamını yok edeceğini söyledi.

Getirilen düzenlemenin ülkeye fayda getirmeyeceğini ifade eden Genç, "Boynun altından mı bağlanacak, üstünden mi? Çocuk oyuncağı bu... Türkiye'de ciddi sıkıntılar yaratacak. Ülkeyi vahim olaylara götürür. Üniversiteye türbanla gidecek olan liseye niye gitmesin, okulu bitirdikten sonra niye hakim, savcı olmasın? Birşey yapacaksanız,Türkiye'yi kara çarşaflılar ülkesi yapın. Ülkeyi karanlığa götürecek olayların içinde oluyorsunuz" dedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious