Üniversiteli af istiyor

Üniversiteli af istiyor.15536
  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Maddi imkansızlıklar yüzünden zor duruma düşüp okullarıyla ilişiği kesilen 1 milyona yakın üniversite öğrencisi, hükümetten yeni bir şans talep ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

* 2001-2005 döneminde 644bin öğrenci okulundan ayrıldı.

* 2005'te çıkartılan aftan 200 bin öğrenci yararlandı.

* 2005-2007 arasında 290 bin öğrenci daha okulundan atıldı.

Türkiye'de neredeyse 2 yılda bir üniversiteliler için af kararı alındı. Her iktidar, bu kararı alarak birçok haksızlığı da düzeltmiş oldu. Bu af kararları, karşı çıkanlar olsa da toplumun geniş kesiminden destek gördü. Çünkü birçok üniversiteli gerek maddi imkansızlıklardan gerekse ülke şartlarından dolayı derslerini veremeyerek okuldan atılmışlardı.

Geçmişe baktığımızda, bu şekilde 10 ayrı af kararı alındığını görüyoruz. Son olarak 2005'te çıkartılan aftan 200 bin öğrenci yararlandı. Fakat bu kanundaki ağır şartlar öğrencilerin önünü kesince, af istenilen neticeyi veremedi. Şimdi yine 1 milyona yakın üniversite öğrencisi hükümetten af kararı bekliyor. Disiplin suçları dışında kalan sebeplerle okulla ilişikleri kesilen bu öğrenciler, kendilerine bir şans daha tanınmasını istiyor.

Bu af kararı üniversiteye yeniden dönüş ya da yeni bir sınav imkanı şeklinde olabilir. Bu konuda bir de internet sitesi açan üniversiteliler, Ankara'ya seslerini duyurmaya çalışıyor. www.af2007.com adresli sitede bir araya gelen öğrenciler, birlik olmaya çalışıyor. Bu konuda özellikle AK Parti milletvekilleriyle görüşen üniversite öğrencileri, olumlu cevaplar aldıklarını fakat konunun seçim takvimi başlamadan bir an önce Meclis'e gelmesi gerektiğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious