Üniversiteli polise daha çok güveniyor

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

'Vatandaşın Polise Bakış Açısı' araştırmasına göre, polise duyulan güven yüzde 54'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatandaşın polise olan güveninin önceki yıllara göre artış gösterdiği, yüzde 30'larda olan güven oranının yüzde 54'e çıktığı belirlendi. “Vatandaşın Polise Bakış Açısı” konulu ankette ayrıca, üniversitelilerin diğer eğitim seviyesindeki vatandaşlara oranla polise daha çok güvendiğini de tespit etti.

Niğde Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Emin İnal tarafından “Vatandaşın Polise Bakış Açısı” ile ilgili yapılan araştırmada, vatandaşların polise duyduğu güvenin artmaya başladığı; ancak bunun henüz istenen düzeye ulaşmadığı belirlendi.

İLETİŞİM ZORLUĞU

Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 54'ü polise güveniyor. Ankete katılanların yüzde 48'i ise, polisle irtibat kurmakta büyük zorluk yaşadığını dile getirdi. Üniversite mezunları ise, toplumun öğrenim düzeyi düşük diğer kesimlerine nazaran polise daha çok güvendiğini kaydetti. Öte yandan, araştırmanın “sonuç ve değerlendirme” bölümünde, polis teşkilatının başarılı olabilmesiyle toplumsal değer ve desteğinin artmasının, vereceği iyi hizmete bağlı olduğu vurgulandı. Raporda ayrıca, istenilen düzeyde hizmet verilmesinin ancak nitelikli personel ve iyi eğitimle gerçekleşebileceğine de vurgu yapıldı.

Kendi gözlemlerimden tanırım

Raporda şunlara yer verildi: “Polisin vatandaşa davranış biçimi 5 üzerinden 2.55 notu aldı. Vatandaşın yüzde 44'ü, herhangi bir asayiş sorununda polise rahatlıkla başvurabiliyor, yüzde 75'i de, polisten yardım istenebileceğine inanıyor. Yüzde 34, 155 Polis İmdat hattından yararlandığını bildirirken, yüzde 97'si de polisten istediği hızda yardım aldığını dile getirdi. Yüzde 53'ü, emniyet hakkındaki bilgiyi, kitle iletişim araçlarından, yüzde 40'ı da kişisel gözlemlerinden ediniyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious