Üniversiteliler, YÖK'ü protesto etti

Üniversiteliler, YÖK'ü protesto etti.12152
  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Kadıköy Meydanı'nda toplanan yaklaşık 1000 kişilik bir grup, sloganlar eşliğinde Yök'ün kaldırılması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yürüyüşe EMEP, Demokratik Gençlik Hareketi, Emekçi Hareket Partisi, Sosyalist Demokrasi Partisi, Devrimci Liseliler, İşçi Mücadelesi, Ekim Gençliği, ESP, Sosyalist Gençlik Derneği katıldı. Öğrenciler yürüyüş sırasında "YÖK'e hayır", "Kahrolsun bilimsel demokratik eğitim", "Faşizme ölüm halka hürriyet", "Eğitim hakkımız engellenemez", "YÖK, polis, medya, bu abluka dağıtılacak" sloganları attı. Grup üyeleri, "YÖK kaldırılsın", "Adil, onurlu, demokratik barış, çift taraflı ateşkes" yazılı pankartlar taşıdı.

Yürüyüşün ardından İskele Meydanı'nda toplanan öğrenciler, soğuk ve yağmurlu havaya aldırış etmeden halay çekerek şarkı söyledi. Gösteri sırasında açıklama yapan üniversite öğrencisi Göksen Çal, YÖK'ün "12 Eylül" karanlığının bir ürünü olduğunu söyleyerek, "Yök'ün, kurulduğundan bu yana temel icraatı üniversitelerde bilimsel düşünmeyi kurutmak, farklı fikirleri susturmak ve özgürlüğü kısıtlamak olmuştur. YÖK sadece öğrenci gençliğinin sorunu değil, ezilenlerin ortak mücadele sorunudur. Anadilde eğitim isteyen Kürt gençlerine bu üniversitelerde yer yok dediler. Oysa biz üniversitelerde ve tüm ülkede kardeşlik fidanları büyüsün istedik ve bunun için Türk ve Kürt gençlerinin kardeşliğini savunduk" şeklinde konuştu.

Gösterinin ardından alanda toplanan öğrenciler olaysız şekilde dağlırken, görevli sivil polisler kalabalık arasından 7 öğrenciyi gözaltına aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious