Üniversiteliler AB'den soğuyor

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Türk Avrupa-Atlantik Gençlik Komitesi'nin (YATA-TURK), Türkiye'de üniversite öğrencileri üzerinde yaptığı araştırma ilginç sonuçları ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

16 üniversiteden 785 kişinin katıldığı "Türk gençliğinin uluslararası örgütlere bakışı" konulu anketin sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 49'u AB üyeliğine olumsuz bakıyor.
Yüzde 60'ı Türkiye ve dünyadaki gelişmelere kaygısız. Haftalık gazete okuma sıklığı sorusuna 'hiç okumam' diyenlerin oranı yüzde 51,2. Dünyadaki gelişmeleri kitaptan takip edenlerin oranı ise sadece yüzde 1.

Gençleri 'uluslararası güvenlik' konuları üzerine bilgilendirmeyi amaçlayan bir organizasyon olan YATA-TURK, 15 Temmuz 2005'te kuruldu. Kurucuları arasında büyükelçi, diplomat, gazeteci, işadamı, akademisyenler bulunuyor. YATA-TURK, 8 ilde 16 üniversitede "Türk gençliğinin uluslararası örgütlere güveni/bakışı" adlı anket çalışması yaptı. Ankete; Boğaziçi, Sabancı, Galatasaray, Ankara, İstanbul, ODTÜ, Dicle, Uludağ, Ege, Çukurova, Yeditepe, Dokuz Eylül, 19 Mayıs, Bilgi üniversitelerinden 785 öğrenci katıldı. Çalışma sonuçları TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde eski Dışişleri ve Savunma Bakanı Haluk Bayülken'in de katıldığı bir toplantıda açıklandı. Ankette "Türkiye'nin geleceği üzerinde en önemli uluslararası tehdit nedir?" sorusuna yüzde 22 ile "ABD" cevabının verilmesi dikkat çekti. Bu soruya yüzde 10,8 Ortadoğu, 10,2 terör, 8,3 AB, 0,9 milliyetçilik ilkesi, 0,6 ile radikal İslam cevapları verildi. "Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmeler konusunda ne derece bilgilisiniz?" sorusuna yüzde 59,1'i "biraz bilgiliyim" cevabını verdi. "Çok bilgiliyim" diyenlerin oranı ise yüzde 17,5'te kaldı. İlk akla gelen uluslararası örgütler ise sırasıyla şöyle: Yüzde 56 NATO, yüzde 48 AB, yüzde 41 BM.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious